hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 168

Krásny Deň učiteľov

Vážení pedagógovia!

S 28. marcom sa už tradične spája oslava Dňa učiteľov, ktorý si pripomíname práve v deň narodenia jedného z priekopníkov základov učiteľského majstrovstva – Jana Amosa Komenského (1592 – 1670).  Komenský je označovaný za učiteľa národov. Nie náhodou. Vo svojich pedagogických dielach zdôrazňoval nevyhnutnosť spoznávania sveta, vedy, techniky, remesiel, ale aj potrebu spoznávať seba samého. Učiteľov nabádal, aby učili názorne tak, aby žiaci získavali  vedomosti cez priame skúsenosti a učivo malo byť podľa neho usporiadané systematicky, aby na seba nadväzovalo, aby si ho žiaci sústavne opakovali, a tak sa ho naučili. Od Komenského pochádza aj zásada vzdelávať žiakov primerane ich veku, na základe vekových a individuálnych schopností .

Ako je to so školami a prácou učiteľov dnes? Už vyše roka školy nielen na Slovensku, ale  minimálne v celej Európe fungujú v doteraz nepoznanom režime. Doslova zo dňa na deň sa učitelia v dôsledku pandémie koronavírusu museli začať pasovať s tým, že žiakov v škole viac nemajú ako majú, že im nenazrú do zošitov, neopravia im hneď chybu, žiak nedvihne ruku a nespýta sa okamžite na čokoľvek, čo sa vysvetľuje, precvičuje…  Fyzická prítomnosť žiakov a učiteľov v škole, v triede, na chodbách sa zmenila na  vyučovanie vo virtuálnom priestore cez monitor počítača, tabletu, mobilu – často s výpadkami signálu, s oneskoreným  prenosom zvuku a obrazu, s obmedzením počtu zobrazených žiakov na obrazovke… Všetci učitelia učia tak, ako vládzu, ako najlepšie vedia! A za túto prácu všetkým pedagógom v týchto turbulentných časoch patrí  úprimné poďakovanie.

Už druhý rok po sebe sa v dôsledku zákazu zhromažďovania neuskutoční tradičná slávnostná akadémia pre pedagógov belianskych škôl. Zvykli sa na nej stretnúť aktívni pedagógovia, ale aj tí, ktorí sú už na zaslúženom dôchodku. Boli to vždy milé stretnutia,  drobné zastavenia sa v prúde hektických dní, s príležitosťou na debaty, spomienky a také obyčajné ľudské súznenie, ktoré prináša stretnutie kolegov – učiteľov.  Žiaľ, aj tohtoročný Deň učiteľov v našom meste bude poznačený tým, že sme v ťažkej situácii zápasu s epidémiou koronavírusu a osobne sa nestretneme.

Možno práve táto historická skúsenosť opatrení proti koronavírusu nám po ich skončení aj v našom meste dovolí tešiť sa oveľa intenzívnejšie z návratu tradičných stretnutí, spoločenských i slávnostných podujatí, ku ktorým neodmysliteľne patrí aj oslava Dňa učiteľov.

V tejto chvíli, za týchto podmienok Vám, milí učitelia, prajeme k Vášmu sviatku veľa zdravia, veľa tvorivých nápadov, síl a energie na prijímanie výziev, ktoré v tejto hektickej  dobe pred Vami stoja.

Zo srdca Vám ďakujeme za Vaše nasadenie, s ktorým sa deň čo deň snažíte aj cez dištančné vzdelávanie a komplikácie, ktoré so sebou prináša, odovzdávať svojim žiakom to najlepšie zo svojich vedomostí, schopností – zo seba.  Ďakujeme Vám, že často stierate hranice svojho pracovného času a reagujete na maily, SMS-ky či telefonáty, lebo si to okolnosti vyžiadajú.  Ďakujeme Vám, že máte pochopenie pre svojich žiakov, ich rodičov aj vo chvíľach, keď Vaša príprava na online hodiny Vás stojí veľa námahy, úsilia, ktoré často neprináša taký efekt, ako keď sú žiaci v laviciach v klasickej triede. Ešte pred rokom by si nikto nebol pomyslel, že učitelia i žiaci budú netrpezlivo čakať, kedy sa školy dostanú do štandardného režimu, že prázdniny prestanú byť lákadlom…

Veru, pandémia mnohé zmenila. Zmenila aj slovenské školy. Zmenil sa proces vzdelávania, kvôli zdravotným rizikám sa musí dodržiavať sociálny dištanc…

Prajeme Vám, milí učitelia, aby ste sa mohli vrátiť k bežnej prevádzke škôl, aby ste v triedach mali všetkých svojich žiakov, žiaci Vás, aby ste si všetci oddýchli od počítačov a virtuálneho sveta.

Zo srdca Vám prajeme, aby ste si čoskoro mohli vychutnať  ráno, keď sa Vám všetci žiaci pozdravia už v škole!

 

 

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu