Jubilejná 10. Svätohubertská omša

V sobotu 31. augusta 2019 sa od 10. hodiny konala tradičná Svätohubertská omša, organizovaná poľovníkmi Mestského poľovníckeho spolku (MPS) POĽANA so sídlom v Spišskej Belej. Záujemcovia sa preto stretli pri Kaplnke svätého Huberta (patróna slovenských poľovníkov) v Tatranskej Kotline. Omša už tradične bez veľkej propagácie pritiahla okolo tristo záujemcov z mesta, jeho okolia, ako i návštevníkov nášho regiónu a pacientov z neďalekej liečebne. Účastníkov poctil svojou prítomnosťou aj primátor mesta Jozef Kuna.

Podujatie sa začalo tradičným sprievodom s uloveným jeleňom; symbolom svätého Huberta a patróna slovenských poľovníkov, od parkoviska až ku kaplnke. Omšu celebroval správca farnosti pán dekan Jakub Grich spolu s pánom kaplánom Martinom Schreinerom.

Na záver svätej omše pán dekan pripomenul prítomným ťažký život našich predkov, ich spätosť s rodnou hrudou a vyzval k rozumnej ochrane prírody a k zmierneniu uponáhľanosti každodenného života. Požehnal, prevzal a poďakoval za poľovníkmi prinesené dary – chlieb a soľ, lesné plody, ryby a divé kačice – za čítania zaujímavého komentára Ing. Jaroslava Mačáka. Ďalej poďakoval poľovníkom za ich, nie vždy vo verejnosti pochopenú, obetavú prácu na poli chovu, ochrany, ale i lovu zveri.

Po svätej omši sa pred kaplnkou konal poľovnícky obrad odovzdania zálomku a pasovania úspešného lovca Milana Konkoľa  – za lovca tatranských jeleňov. Pri tomto obrade, ako aj pri svätej omši, asistovali domáci poľovnícki trubači pod vedením Ing. Júliusa Zentka. Tento akt bol už tradične v réžii poľovníckeho hospodára Ing. Vladimíra Kleina. Ten účastníkom obradu v krátkosti objasnil jeho pôvod a poľovnícke zvyky. Potom úspešnému lovcovi odovzdal zálomok a uskutočnil samotný akt pasovania za lovca jeleňov. V príhovore pasovanému, okrem iného, pripomenul, že zver treba najprv chovať a chrániť, a až tak ju poľovníckym spôsobom uloviť.

Po tomto akte sa účastníci svätej omše presunuli po náučnom lesnícko-poľovníckom chodníku na poľovnícku chatu POĽANA, kde im bolo zadarmo poskytnuté občerstvenie vo forme poľovníckeho jelenieho a diviačieho guľáša, piva a kofoly „ad libidum“. K dobrej nálade prispela aj neúnavná kapela Janka Olekšáka.

Nad podujatím držalo ochrannú ruku aj naše tatranské počasie, keď krásny a horúci neskoro letný deň zmáčali prvé kvapky dažďa až po 17. hodine.

Autor textu: Ing. Vladimír II. Klein – poľovnícky hospodár MPS

 

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X