hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 128

Hory bez odpadkov

V poslednú septembrovú sobotu Tatry a Pieniny podstúpili veľké upratovanie. V rámci 41. ročníka akcie Čisté hory, ktorú organizujú Štátne lesy TANAP-u, sa do čistenia turistických chodníkov a ich bezprostredného okolia od odpadkov po letnej turistickej sezóne zapojilo skoro 1 500 dobrovoľníkov. Vyzbierať sa spolu podarilo takmer 900 kg odpadu. Vo vreciach aj tentokrát končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky, železný šrot, plechy či stavebný odpad.

Podľa slov koordinátora akcie, Ing. Igora Stavného, boli organizátori rozčarovaní najmä pri pohľade na obsah vriec, ktoré vyzbierali horolezci v bivakoch. Okrem bežného odpadu v podobe konzerv a podobne, sa medzi skalami našli napríklad aj rozpadnuté topánky, či zničený batoh. Problém je aj so smetím, ktoré končí v drevených schránkach určených na informačné materiály pre návštevníkov, ktoré sú súčasťou náučného chodníka Hrebienok. Nepomáha ani piktogram, ktorý jasne vypovedá o tom, že tam smeti nepatria.

Pozitívne je, že za štyri desaťročia sa prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku podarilo odbremeniť od približne 64 ton odpadu a doteraz si akciu nenechalo ujsť vyše 46-tisíc dobrovoľníkov. Organizátori ďakujú všetkým zúčastneným.

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu