hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 432

História vlakov s ilustráciami našich detí

Základná umelecká škola Ladislava Mednyánszkeho zaslala pred dvoma rokmi práce žiakov výtvarného odboru s témou ,,vlak“ do súťaže, ktorej usporiadateľom bol Veterán klub železníc Poprad. Víťazné výtvarné práce sa dostali do knihy Mikuláša Argalácsa s názvom Tak k nám prišiel vlak. Slávnostná inaugurácia tejto knihy sa uskutočnila  8. mája 2022. Rodiny detí z piatich spišských základných umeleckých škôl, ktorých ilustrácie sa v uvedenej publikácii objavujú, mali možnosť pri príležitosti uvedenia do života knihy zažiť jazdu historickou električkou Trojča z Popradu do Starého Smokovca, kde sa slávnosť uskutočnila.

Kniha o histórii tatranských vlakov vznikla z detskej zvedavosti a fantázie. Autora Mikuláša Argalácsa inšpirovali deti, ktoré sa ho pýtali na to, ako sa ,,narodil“ vlak a kedy to bolo… Kniha Tak k nám prišiel vlak je určená najmä pre detského čitateľa, no zaujímavé poznanie z nej získajú aj dospelí. Píše sa v nej o tom, ako prišiel do Tatier a pod Tatry vlak, auto, autobus; ako to bolo s električkou, lanovkami, zubačkou; aj to, že sme tu mali dokonca i trolejbus.

V novej  knihe nájdete výtvarné práce od nádejných budúcich ilustrátorov zo Základnej umeleckej školy Ladislava Mednyánszkeho v Spišskej Belej: Klaudie Steigaufovej, Kataríny Šoltýsovej, Svetlany Grivalskej, Kataríny Fiamčíkovej a Filipa Olekšáka.

Najnovšie články