Fotografia dňa: “Chrám píše prstom na nebo”

Nad našou kostolnou vežou sa dnes “otvorilo nebo”. Fotografiu s Kostolom sv. Antona Opáta a Pustovníka a zvonicou najlepšie vystihuje začiatok piesne skupiny Komajota s názvom Mesto v nás, kde sa text začína slovami Chrám píše prstom na nebo… Tí z vás, ktorí disponujete veľkou dávkou fantázie a predstavivosti, možno uvidia v obrysoch slnka postavu anjela;-) Ostatní uvidia jednoducho dominantu nášho mesta v objatí nádhernej scenérie, ktorá je neodmysliteľnou tvárou Spišskej Belej.

Vedeli ste že?

  • Rímskokatolícky kostol sv. Antona Opáta a Pustovníka je najstaršou historickou stavbou v meste? Kostol sa začal budovať po polovici 13. storočia. 
  • Rímskokatolícky kostol sv. Antona Opáta a Pustovníka je najvyššou budovou v meste? Meria približne 50 metrov.
  • Na veži kostola občas hniezdi sokol myšiar?
  • Rímskokatolícky kostol sv. Antona Opáta a Pustovníka je národnou kultúrnou pamiatkou?
  • Súčasťou interiéru kostola je bronzová krstiteľnica, ktorá patrí do veľkého súboru 21 krstiteľníc na Spiši, ktoré pochádzajú zo známej stredovekej zvonolejárskej dielne v Spišskej Novej Vsi?
  • Súčasťou interiéru kostola je organová skriňa, ktorá pochádza z dielne významného rezbára Pavla Grossa zo Spišskej Soboty zo 17.st.?
  • Plastika Ukrižovaného Krista (druhá pol. 14.st.), umiestnená na tráme triumfálneho oblúka, je pre svoje umelecko-historické hodnoty jedným z najvýznamnejších diel? Tento Kristus patrí medzi tzv. tiché typy ukrižovaných, kríž má tvar Lignum vitae- Stromu života, ramená kríža boli ukončené okrúhlymi astrálnymi symbolmi štyroch evanjelistov, z ktorých sa zachoval len orol- symbol evanjelistu sv. Jána vo vrchole kríža.
  • Renesančná zvonica v Spišskej Belej patrí k jednej z najvyšších zvoníc na Spiši? Zvonica bola postavená pravdepodobne v rokoch 1589 – 1590. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 1963.

Viac zaujímavostí o Kostole sv. Antona Opáta a Pustovníka nájdete aj v týchto článkoch:

Rímskokatolícky kostol sv. Antona

Georadarový prieskum kostolov v Spišskej Belej

Neznáme reálie z Kostola sv. Antona v Spišskej Belej

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X