Festival slobody 2019 v Spišskej Belej

Ústav pamäti národa po 9. krát organizuje multižánrový medzinárodný Festival slobody, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Každoročne prináša množstvo zaujímavých dokumentárnych a hraných filmov, výstavy, divadelné predstavenia či diskusie.  V Spišskej Belej sa vďaka aktívnym jednotlivcom mesta, pre ktorých je sloboda vzácna a chcú priblížiť životy nespravodlivo prenasledovaných iným, uskutoční v dňoch 15. – 17. novembra 2019 po druhý krát. Tento ročník festivalu zavíta zároveň do Bratislavy, Nitry, Bardejova, Martina a Brezna.

Hlavnou témou podujatia v roku 2019 budú udalosti roku 1989: Nežná revolúcia, pád komunistického režimu a železnej opony.

Program Festivalu Slobody v Spišskej Belej začne v piatok (15.11.2019) pri Dome smútku Pietnou spomienkou na obete totalitných režimov. Dopoludňajší blok bude v kinosále mesta vyhradený pre školy. Prostredníctvom krátkeho dokumentárneho filmu November +20 žiaci získajú pohľad na udalosti roku 1989. Následne spoznajú Príbeh pána učiteľa Grigera z cyklu Nenápadní hrdinovia, ktorí im predstavia študenti kežmarského gymnázia. Pre verejnosť bude v piatok večer pripravená 90-minútová komédia Skřivánci na niti.

V sobotu (16.11.2019) začne v kinosále mesta program už o 17.30 sériou kratších dokumentárnych filmov: Jozef a jeho bratia, Sviečková manifestácia alebo Bratislavský Veľký piatok a November +20. Večer sa bude premietať 120-minútový film Balón.

Nedeľa (17.11.2019) v Spišskej Belej bude vrámci filmovej prehliadky patriť dvom slovenským dokumentárnym filmom: Biskup Barnáš a Vojtaššák.

Festival Slobody pomáha zvyšovať povedomie ľudí o živote v časoch neslobody a o osude tých, ktorí sa stali obeťami totalitných režimov. Tieto odkazy sa majú stať mementom pre budúce generácie.

Podrobný program podujatia nájdete tu: Festival Slobody 2019 v Spišskej Belej. Vstup je voľný. Tešíme sa na Vašu účasť!

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X