Festival slobody 2018

Multižánrový festival zavítal aj do nášho mesta. V dňoch 16. – 17. novembra sa Spišská Belá stala súčasťou celoslovenského projektu a zaradila sa medzi mestá ako Bratislava, Košice, Nitra, Brezno a Bardejov. Festival slobody organizuje Ústav pamäti národa a približuje fakty o totalitných režimoch, ale najmä o období vlády komunistickej strany.
Miestny klub kresťanských demokratov v spolupráci s Mestom Spišská Belá, s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, s aktívnymi ľuďmi okolo projektu Belianska kaviareň, či vznikajúceho združenia KOBALT, pripravili dvojdňový program pre širokú verejnosť a školy.
O 10.00 hod. sa na mestskom cintoríne pri dome smútku uskutočnila pietna spomienka na obete totalitných režimov, ktorou prítomných sprevádzala pani Mária Šelepová (Konfederácia politických väzňov Slovenska) a pani Ing. Veronika Kováčiková (Mesto Spišská Belá).
V kinosále mesta sa premietali dokumentárne filmy z produkcie ÚPN a satirická komédia Stratili sme Stalina. Vzácne bolo stretnutie žiakov našich základných škôl s politickým väzňom Alojzom Lenkavským, ktorý ako 19 ročný bol odsúdený na trest smrti. Historik Patrik Dubovský priblížil odvrátenú tvár a zločinecké praktiky komunistického režimu. Pre krátkosť času vymenoval a opísal len najťažšie zločiny, no i napriek tomu musel časť svojej prednášky skrátiť.
Súčasťou programu bola tiež statická výstava o Sviečkovej manifestácii pri príležitosti jej 30. výročia a o biskupovi Štefanovi Barnášovi zo Slovenskej Vsi, väzňovi a obeti komunistického režimu.
Dnes je náročné vzbudiť v ľuďoch vedomie, že sloboda nie je samozrejmosť a to najmä v tých, ktorí nezažili totalitu. Avšak v súvislosti s dianím v zahraničí a doma je dôležité hovoriť o význame slobody a prínosoch demokracie. Preto je viac než nutné poznávať bezprostrednú minulosť, aby sme nemuseli opakovať jej chyby.
Autor článku: Peter Zibura
Autori fotografií: Antónia Pacigová, Michal Grivalský

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X