Európsky deň národných parkov

Európsky deň národných parkov je spomienkou na vytvorenie prvých deviatich národných parkov vo Švédsku 24. mája 1909. Prvýkrát sa konal v roku 1999 a na oslavu chránených území v celej Európe ho vyhlasuje Federácia EUROPARC.

Na Slovensku je vyhlásených deväť národných parkov: Malá Fatra, Muránska planina, Nízke Tatry, Poloniny, Slovenský kras, Slovenský raj, Veľká Fatra, Pieninský národný park a Tatranský národný park.

To, že krajina, v ktorej žijeme, je skutočne výnimočná, potvrdili aj cestovateľskí experti pre LONELY PLANET, ktorí na prvé miesto najdôležitejších letných európskych destinácií v roku 2019 umiestnili Vysoké Tatry. Rebríček Best in Europe 2019 predstavuje európske destinácie, ktoré stojí za to navštíviť a prináša tipy na výlety za gastronómiou či na miesta, ktoré návštevníci z rôznych dôvodov ocenia.

Nezabúdajme však ani na parky v meste. Sú dôležitými zónami oddychu pre ľudí a domovom pre niektoré druhy živočíchov.

V roku 2019 je cieľom Európskeho dňa národných parkov výzva na opätovné spojenie človeka s prírodou.

Národné parky zohrávajú zásadnú úlohu v úsilí o zachovanie prírody v jej rozmanitých formách. Neraz ide o záchranu špecifických biotopov a ekosystémov. Je dôležité vedieť, prečo sú naše národné parky výnimočné a chránené, pretože ak pochopíme ich unikátnosť, spoločne prispejeme k tomu, aby sme ich zachovali do budúcnosti. Chrániť môžeme iba to, čo poznáme a na čom nám záleží.

Môže Vás zaujímať...