Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi

            Ponúkol jej prácu chyžnej v hoteli vo Švajčiarsku s tým, že dopravu aj všetky povolenia zabezpečí. Keď docestovala, kamarát jej známeho ju zobral na večeru a správal sa k nej priateľsky. Zobral si od nej doklady, aby jej povybavoval, čo treba. Potom ju odviezol do klubu, kde jej oznámil, že jej známy mu ju predal a že mu bude musieť tie peniaze zarobiť naspäť…

Toto je len jeden z mnohých príbehov obetí obchodovania s ľuďmi. Obchodovanie s ľuďmi je jedným z najvýnosnejších trestných činov na celom svete. Zdá sa vám, že Slovenska sa novodobá forma otroctva netýka? Mýlite sa.  Aj dnes sa ľudia kupujú a predávajú a podobne ako rozbujnený obchod s drogami a zbraňami, aj táto forma nelegálnej činnosti existuje.  Medzinárodná organizácia práce ILO uvádza , že až 18,7 milióna ľudí sa  stalo obeťami obchodovania  formou nútenej práce alebo sex biznisu. Zarážajúcim je zistenie, že 40 až 50 percent obetí sú deti.

Od roku 2007 si preto na našom kontinente pripomíname 18. október ako Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi.

Novodobé otroctvo je aj témou na riešenie pre Slovensko. Pri príležitosti tohto dňa sa aj u nás realizujú aktivity, ktoré upozorňujú na existenciu tohto fenoménu súčasnosti. Edukačné aktivity v školách a na miestach, kde sa koncentruje mládež, otvárajú túto problematiku tak, aby boli mladí ľudia pripravení dešifrovať praktiky tých, ktorí sa venujú obchodovaniu s ľuďmi. V Bratislave a v Košiciach sú zriadené aj Informačné centrá na boj proti obchodovaniu s ľuďmi  a prevenciu kriminality, na ktoré sa môžete obrátiť s akýmikoľvek otázkami z tejto oblasti.

Kontakt:

Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29

02/48 59 2244 /2703 /2707

02/48 59 2704

Rezort vnútra v spolupráci s rezortom školstva aktuálne pripravil informačnú kampaň, v ktorej cieľom je upozorniť mladých ľudí na riziká spojené s cestovaním za zážitkami a prácou.
Už vizuál komunikačnej kampane upozorňuje na fenomén nachytávania obetí za účelom obchodovania s ľuďmi prostredníctvom podvodného správania pri ponukách práce alebo cestovania.
Zdanlivo lákavé ponuky sa môžu pre mladých ľudí skončiť aj tragicky. Ak si neoveria všetky skutočnosti, ktoré im majú zabezpečiť pohodlnosť a bezpečie. Pri pracovných ponukách je dôležité jasne poznať pracovnú zmluvu, miesto výkonu práce a ubytovania. Pri cestovaní do zahraničia za prácou je to ešte o to dôležitejšie, že sa môžu ocitnúť v prostredí, ktoré je im cudzie… V niektorých prípadoch nemusia ovládať reč a následne sa dovolať pomoci býva náročné. Preto odporúčame byť vždy opatrní a prezieraví aj pri hľadaní si práce nielen doma, ale aj v zahraničí.

Pod gesciou Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi  a prevenciu kriminality v Košiciach sa dnes večer odohrá divadelná hra Vtáčatko. V divadelnej sále v priestoroch historickej radnice v Košiciach je pripravená na večer o 18.00 hod. pre všetkých, ktorým táto téma nie je ľahostajná. Vstup na predstavenie je VOĽNÝ.   Vo foyeri divadla si môžu návštevníci pozrieť aj výstavu  plagátov žiakov škôl úžitkového výtvarníctva na tému Viete, čo teraz robí vaše dieťa?, ktorá otvorí svoje brány o 17:30 hodine.

 

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X