hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 477

Dobrovoľníci vysadili nad Kardolínou 650 stromčekov

Lesy mesta Spišská Belá vyhlásili pre obyvateľov Spišskej Belej dobrovoľnú akciu pod názvom Posaď si svoj strom, ktorej cieľom bolo pomôcť s výsadbou stromčekov v lokalitách, ktoré boli poznačené následkami víchrice alebo napadnuté lykožrútom. Tieto vyhladené plochy potrebujú byť nutne opätovne zalesnené.

V sobotu 30. apríla sa v ranných hodinách stretlo pri budove Mestských lesov na Šarpanci 21 dobrovoľníkov vybavených vlastným náradím, obrovským entuziazmom a odhodlaním pomôcť našim belianskym lesom. Po tomto zraze sa dobrovoľníci presunuli ku mestskej chate Kardolína (za Tatranskou Kotlinou), ktorej bezprostredné okolie je tiež poznačené silným vetrom a lykožrútom. Po názornej odbornej ukážke ako správne vysádzať mladé stromčeky, v tomto prípade buk, sa už skupinka dobrovoľníkov pustila do práce. Päť hodín práce v strmom teréne prinieslo na konci slušnú bilanciu v počte 650 vysadených kusov. Pomôcť prišla síce len malá hŕstka nadšencov, avšak vzorka bola pestrá. Okrem „mladých“ jednotlivcov prišli aj rodinky s deťmi, ako aj primátor Spišskej Belej. Počas ich práce im bol zabezpečený pitný režim a po ukončení brigády si veselá partia dobrovoľníkov pochutnala na kotlíkovom guláši, ktorý pre nich pripravili zamestnanci mestských lesov.

Plánovaná norma vysadených stromov na rok 2016 je 400 000 kusov, z toho zamestnanci mestských lesov vysadili už 250 000 kusov. Čo sa týka drevinového zloženia bude vysadených 200 tis. bukov, 50 tis. jedlí, 50 tis. borovíc, 50 tis. smrekov a 50 tis. smrekovcov opadavých.

S akciou bol nadmieru spokojný aj odborný lesný hospodár Ing. František Pisarčík: „Projekt Posaď si svoj strom vymysleli Lesy mesta. Myšlienkou je naučiť najmä mladých ako sa správne vysádzajú stromy a v neposlednom rade aj to, aby keď pôjdu o niekoľko rokov okolo, si mohli s hrdosťou povedať, že tu rastie to, čo som pomohol vysadiť. Som rád, že brigádnikom prialo aj počasie a že aj atmosféra počas celej akcie bola naozaj skvelá. Pevne verím, že sa z tejto akcie stane tradícia pre obyvateľov mesta Spišská Belá a 2. ročník bude ešte lepší.“ Na záver ešte dodal, že osveta v tejto problematike je naozaj dôležitá najmä medzi mladými a aj preto sa zástupcovia Lesov mesta Spišská Belá v spolupráci s TANAP-om zúčastnili v apríli celoslovenskej akcie v konaní prednášok o práci lesníka pre žiakov základných škôl.

Najnovšie články