Aktuality
Počet zobrazení 2K

Dni mesta Spišská Belá 2023

V dňoch 2. – 4. júna sa uskutočnilo všetkými obľúbené kultúrne podujatie Dni mesta Spišská Belá 2023. Prvý ročník tohto podujatia sa konal pred 20 rokmi. Podujatie sa tradične začalo doobeda, a to mestskými firemnými športovými hrami, v areáli Základnej školy J.M. Petzvala.

Firemných hier sa zúčastnilo 6 firiem:

 • Javorina Spišská Belá
 • Livonec Spišská Belá
 • HOBBY TEAM
 • Štátna polícia
 • Plastiflex Slovakia
 • Mestský úrad Spišská Belá

Športovci svoje výkony na záver zajedli poctivým kotlíkovým gulášom a presunuli sa na námestie, kde už prebiehal program na pódiu. Tohtoročné firemné hry trvali mimoriadne dlho, pretože súťažné družstvá si nič nedarovali a hoci v priateľskej atmosfére ale s chuťou víťaziť odohrali napínavé zápasy vo volejbale a vo futbale. Všetkým výhercom, ale aj zúčastneným srdečne gratulujeme.

Víťazi:
Volejbal:

 1. HOBBY team
 2. Javorina
 3. Štátna polícia

Futbal:

 1. Livonec
 2. Javorina
 3. Plastiflex Slovakia

Absolútny víťaz: Javorina

Súbežne s firemnými športovými hrami sa konal aj nultý ročník školských športových hier, ktoré organizoval Face Club na futbalovom štadióne. Do školských športových hier sa tento rok zapojili žiaci ZŠ M. R. Štefánika.

O 16:00 hod. sa pódiu prihovoril občanom primátor mesta Ing. Mgr. Peter Zibura, ktorého sprevádzali reprezentanti partnerských miest Spišskej Belej – z Poľska Ozarow a Szczawnica, z Českej republiky Vysoké Mýto. Nemecké partnerské mesto Brück sa z účasti ospravedlnilo.  Celý program podujatia moderoval Mgr. Daniel Damer.

Po oficiálnom otvorení pokračovali vystúpenia, ktoré si pripravili naši malí umelci zo Spišskej Belej. V programe účinkovali mažoretky z CVČ, FS Dukátik (MŠ Mierová), FS Belanček (ZŠ J.M. Petzvala) a ZŠ M. R. Štefánika. Na pódiu sa taktiež predstavili žiaci zo ZŠ J.M. Petzvala, ktorí si pripravili divadelné pásmo o živote Jozefa Maximiliána Petzvala podľa knihy Kúzelník spod Kahlenbergu. Toto divadelné predstavenie si budete môcť znova pozrieť na blížiacich sa Kaštieľných hrách.

Svojim vystúpením deti potešili aj škriatkovia Lolo a Piškót, ktorí priniesli bláznivú zábavu, veľký hluk a kopec smiechu. Počas detskej diskotéky Lolo a Piškór rozdávali deťom kinderka ku Dňu detí – pozornosť, ktorú venovalo mesto. Program zakončilo večerné divadelné predstavenie ochotníckeho divadla zo Spišskej Belej THEATROBALANS.

V sobotu 3. júna naše Dni mesta ponúkli tradične veľa pohody, zábavy či dobrého jedla a pitia. Časti hlavného námestia boli obsadené stánkami s rôznym sortimentom. Zóna pre deti ponúkla jazdu na poníkoch, nafukovacie atrakcie, maľovanie na tvár, ktoré zabezpečil Face club. Lesy mesta si pripravili pre najmenších stan s lesnou pedagogikou. Návštevníci s mohli pozrieť výstavu športových áut, ktorú prichystal Automotoklub Spišská Belá. Taktiež nemôžme opomenúť tímy, ktoré súťažili vo varení guláša. Celkom sa zúčastnilo 18 tímov:

 • Dobrovoľný hasičský zbor Spišská Belá
 • ZŠ M.R.Štefánika
 • Katolícka jednota Slovenska
 • LAKYNDES
 • Rybársky zväz Spišská Belá
 • POĽANA
 • Poslanci mesta Spišská Belá
 • Volejbalisti
 • Pizzéria Sotto Castagno
 • Stavebniny a železiarstvo Eurotrend Špak
 • MAMARI
 • Seniori a SZZP
 • KIKI team
 • Jaskyniari
 • MŠK hokejbalisti
 • MŠK futbalisti
 • WINEBELLS
 • Hasiči Holumnica

V doobedňajších hodinách sa začal hudobný a tanečný program, ktorý obsadilo Saxofónove Trio z Vysokého Mýta. Ich vystúpenie bolo istou formou daru, ktorý venovalo partnerské mesto Vysoké Mýto pri ich oficiálnej návšteve Dní mesta. Ďalšími v poradí sa na pódiu predviedli Dychová hudba Sviťanka a Tanečný klub Radky Britaňákovej TATRADANCE. Tanečný klub Radky Britaňákovej vychováva mladé talenty štandardných a latinskoamerických tancov. Kultúrny program na seba nenechal po krátkej pauze dlho čakať, a svojím vystúpením nás potešila aj skupina BB Country, ktorá ponúka vystúpenie v klasickom štýle country vlastných i prevzatých skladieb.

O 15:00 hod. sa začalo vyhodnocovanie súťaže vo varení guláša, ktoré bolo pre všetkých zúčastnených veľmi napínavé. Členovia poroty (Anna Pisarčíková, Božena Čižiková, Jozef Gemza, Maroš Vaverčák, Jozef Fabián) ochutnávali očíslované guláše nevediac, ktorý guláš varil ktorý tím. Porotcovia priraďovali body (max. do 10 b.), ktoré sa na záver zrátali a guláš s najvyšším bodovým ohodnotením bol víťazný. Víťazné družstvo si na pódiu prevzalo putovný kotlík. Prvé tri umiestnenia získali finančnú cenu.

Víťazi:

 1.  miesto – MAMARI
 2. miesto – KIKI TEAM
 3. miesto – Pizzéria Sotto Castagno

Po vyhodnotení guláša nasledoval program, ktorý si pre nás pripravila Základná umelecká škola Ladislava Mednyánszkého. Orchester žiakov a pedagógov ZUŠ vytvoril nie len neopakovateľnú atmosféru, ale tiež ukázal, akí šikovní študenti hudobného smeru v našom meste bývajú. Neskôr sme si spoločne užili vystúpenie Folklórneho súboru Hornád, ktorý je ľudovo-umeleckým reprezentantom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho história sa datuje do roku 1963, no pod názvom Hornád pôsobí toto amatérske teleso na scéne od roku 1992. Hornád je považovaný za špičku medzi folklórnymi telesami na Slovensku.

Už tradične p. primátor spolu s predsedom MŠK JUDr. Štefanom Bieľakom a trénerom hokejbalového mužstva Patrikom Vaverčákom ocenili hráčov, ktorý výborne reprezentujú meno mesta na športových podujatiach.

O 18:00 hod. nás čakalo žrebovanie tomboly, ktorá bola možná aj vďaka sponzorom – Whirpool, PLUTA-STRECHY, s.r.o., Jozef Šleboda, Organizátori behov na Chatu Plesnivec, Z Beauty Studio, Chata Plesnivec, Penzión Ždiaranka, MPS Poľana Spišská Belá, Javorina, Ľubomír Šmindák – Chef from the Woods, Bachledka, Eurotrend Špak – Stavebniny a Železiarstvo, Norway Shop, Centrodom s.r.o  Spišská Belá, EXES Ing. Pavol Kravárik, Konica, WineBell, BL TAXI – PREPRAVA s.r.o. (Lukáš Bednár), Ing. Oľga Mlynarčíková – Geodézia OM, Sole Optik Spišská Belá, Schiller Tatras Restaurant, Jozef Ištocy – OVOMIX, Slavomír Čikovský, Lekareň Familia, Bazár Schickimicki, Remmers, Livonec, Pedikúra Tina, West Coast Barber – Aurel Strišovský, Kaštieľ Strážky, Jaskyniari, Základná umelecká škola Ladislava Mednyánszkeho, Mestská knižnica, DHZ, MsP, Karloff, Club Ali Spišská Belá, V – penzión, Lusila, Datalan. Hlavnú cenu do tomboly – elektrobicykel, venovalo mesto Spišská Belá. Novinkou tohtoročnej tomboly boli zážitkové poukážky, ktoré majú za cieľ sprístupniť činnosť mesta, aktivity jeho organizačných zložiek a spolkov pôsobiacich v našom meste nielen výhercom, ale sprostredkovane aj zúčastnenej verejnosti. Všetkým sponzorom a prispievateľom do tomboly ďakujeme.

 Večerný program po tombole odštartovalo vystúpenie Dominika Halušku alias Domi Haly, ktorý je teraz známy na slovenskej scéne ako hudobník, influencer a autor vtipných scénok. Zábava pokračovala v podobe hlavného programu ktorým bola skupina Kontraband – Elán revival. Na záver celé publikum roztancoval Deejay Jany zo Šale. Veríme, že si počas týchto dvoch dní každý prišiel na svoje a že táto akcia splnila očakávania všetkých hostí.

V nedeľu 4. júna sa ešte na záver uskutočnili Hasičské preteky dospelých o Pohár primátora mesta, ktoré prebiehali na námestí pred mestským úradom. Vysoká účasť pozorovateľov, ktorý prišli podporiť súťažiacich alebo len si spestriť nedeľu, vytvorila výbornú atmosféru. Hasičské družstvá podali vynikajúce výkony a núdza nebola ani o vtipné momenty v podobe osvieženia pri prasknutých hadiciach.

Víťazi – KATEGÓRIA MUŽI

 1. miesto – Spišská Stará Ves
 2. miesto – Spišská Belá
 3. miesto – Spišské Bystré

Víťazi – KATEGÓRIA ŽENY

 1. miesto – Liptovská Teplá
 2. miesto – Hranovnica

Za fotografie vďačíme Matúšovi Andrášovi a p. Milanovi Cehulovi. Ďalšie fotografie si môžete pozrieť na Facebooku.

Najnovšie články