hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 117

Deviati dobrovoľníci vyzbierali odpad v lokalite Belianskych kúpeľov

Lokalita Belianskych kúpeľov má charakter oddychového zeleného miesta, ktoré radi navštevujú rodiny s deťmi, bežci, naši škôlkari počas vychádzok a pod. Tým, že sa jedná o okrajovú časť mesta, láka však toto odľahlé miesto aj ľudí, ktorí majú záujem sa svojho odpadu nelegálne zbaviť. Neporiadok tu priebežne odstraňujú v rámci menších obecných služieb občania zaradení do aktivačnej činnosti, no odpad sa tu objavuje znovu. A niektoré odpadky do prostredia priam vrástli.

V pondelok 8.5.2017 sa deviati dobrovoľníci zo Spišskej Belej stretli v Belianskych kúpeľoch, aby zozbierali odpad, ktorý tam bol roztrúsene ale aj koncentrovane umiestnený v prírodnom prostredí.

Takto to vyzeralo pred zberom / po zbere…

Po troch hodinách práce nazbierali deviati dobrovoľníci približne 40 vriec odpadu, pričom plasty boli vytriedené a umiestnené do žltých vriec. Organizátorka akcie – Radka Pivovarníková, zber samotný vyhodnotila takto: „stretli sme sa tu, aby sme pomohli prírode odľahčiť niečo, s čím by sa sama vyrovnávala dlhé roky“.

Mesto Spišská Belá pomohlo dobrovoľníkom s poskytnutím zberových vriec a s odvozom odpadu tam, kam patrí.

Je potrebné si uvedomiť, že vyhadzovanie odpadu mimo nádob na to určených nie je v poriadku a je hanbou. Obyvatelia mesta majú možnosť zbaviť sa odpadu v súlade so zákonom o odpadoch aj vo výnimočných situáciách – teda keď ho majú napr. nárazovo viac. Triedený odpad je okrem tzv. separačných miest, možné umiestniť v priestoroch zberného dvora a zmesový odpad priamo na riadenej skládke odpadu.

Chráňme si miesta, kam sa chodievame nadýchnuť. Veď igelitová taška sa napr. rozkladá 25 rokov, plastový kelímok 70 rokov, plastová fľaša a tetrapakový obal až 100 rokov. Zaujímavosťou je, že aj napohľad menšie odpadky, ktoré možno prehliadame a viac tolerujeme, majú pozoruhodnú dobu rozkladu: šupka z pomaranča napr. 1,5 roka, cigareta 15 rokov a žuvačka až 50 rokov.

Príkladná a pozitívna aktivita obyvateľov nášho mesta stojí za pochvalu. Dobrovoľníkom ďakujeme za ich nezištnú angažovanosť!

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu