Aktuality
Počet zobrazení 671

Deň víťazstva nad fašizmom a koniec druhej svetovej vojny v Európe

V nedeľu 8. mája 2023 sme si pripomenuli štátny sviatok Deň víťazstva nad fašizmom a koniec druhej svetovej vojny v Európe.

8. mája 1945 bola podpísaná kapitulácia Nemecka a oficiálne sa skončila II. svetová vojna v Európe, v ktorej zahynulo až 60 miliónov ľudí a vyše 35 miliónov bolo zranených. Do zbrane bolo povolaných asi 110 miliónov vojakov. Celkové hmotné škody sa odhadovali na miliardy dolárov. Druhú svetovú vojnu vyvolal agresívny nemecký fašizmus, ktorý v snahe ovládnuť celý svet, rozpútal 1.septembra 1939 krvavú celosvetovú vojnu, ktorá priniesla utrpenie mnohým národom.

Slávnostného aktu kladenia vencov a uctenia si pamiatky zosnulých v tejto tragickej vojne sa pri hrobe neznámeho vojaka na mestskom cintoríne zúčastnili primátor mesta Ing. Mgr. Peter Zibura spolu s viceprimátorom Marošom Vaverčákom, členmi miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, so zamestnancami Mestského úradu, pedagógmi i žiakmi ZŠ M.R.Štefaníka a ďalšími prítomnými. Po slovenskej štátnej hymne a položení vencov k hrobu, slávnostný príhovor predniesli primátor mesta a p. Lineková.

Tento deň nám dáva príležitosť vzdať hold všetkým, ktorí sa pričinili o to, že žijeme v mieri, lebo mier vôbec nie je samozrejmosť, tak si ho vážme.

Najnovšie články