Čo ukrýva kostolná veža na našom námestí?

Spišskobeliansku vežu rímsko-katolíckeho Kostola svätého Antona v Spišskej Belej si všimli redaktori spoločenského týždenníka s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorí pripravujú cyklus o zaujímavostiach spišských zvoníc. Ich pozornosti neunikla ani veža kostola na spišskobelianskom námestí a my sme radi, že sa takto aj na celoštátnej úrovni verejnosť dozvedá o tom, čo skrývajú útroby kostolnej veže v našom meste.

Mesto Spišská Belá už v minulosti v rámci plenéra fotografov či pravidelného Medzinárodného dňa múzeí a galérií umožnilo výstup do tejto veže a prehliadku jej útrob.

Do budúcnosti nevylučujeme, že sa takéto nezvyčajné prehliadky nezvyčajného priestoru nebudú opakovať. Podmienkou je však predtým zrealizovať nevyhnutné bezpečnostné opatrenia, ktoré si pohyb ľudí vo veži bezodkladne vyžaduje. Veríme, že to, čo vídavame iba zvonku,  tak tí z nás, ktorí tam ešte neboli, budú môcť vzhliadnuť aj na vlastné oči. Dovtedy si môžete o byte hlásnika, murovanej peci s pozostatkom komína a fyzicky náročnej práci hlásnika, ktorý musel kráčať po strmých schodoch do veže, zauvažovať spolu s autorom článku na linke: https://plus7dni.pluska.sk/relax/ak-chcete-byt-peknym-vyhladom-nastahujte-kostolnej-veze.

 

Môže Vás zaujímať...