Čitateľský maratón Čítajme si 2019

V predposledný májový deň žiaci oboch našich základných škôl navštívili mestskú knižnicu s cieľom zúčastniť sa na celoslovenskom podujatí Čítajme si 2019.

Cieľom podujatia bolo podporiť záujem detí  o knihy a čítanie zapojením čo najväčšieho počtu detí. Čitateľský maratón prebiehal od 9. do 15. hodiny. Príhovorom k deťom ho otvoril primátor mesta Jozef Kuna. Počas 6 hodín sme zaznamenali 165 čítajúcich žiakov, ktorí za svoj výkon získali záložku do knihy. Úlohou každého čítajúceho účastníka bolo prečítať časť určeného textu z vybranej knihy od Ivony  Březinovej: Lentilka pre dedka Edka, ktorú z češtiny  preložila známa autorka kníh pre deti Gabriela Futová.

Príbeh sa začína nevinnou historkou, keď dedka Edka privedú domov policajti. Niežeby niečo zlé urobil, ako si pravnúčik myslel, ale preto, že domov jednoducho netrafil. Nemohol si spomenúť, kde býva, ani to, ako sa dostane domov. Postupne sa roztáča kolotoč situácií, v ktorých si rodina uvedomuje, že s dedkom nie je všetko v poriadku. Dedko Edko trpí Alzheimerovou chorobou. Kniha je veselým čítaním o vážnej téme pre deti aj pre celú rodinu, je o tom, že rodina je veľmi dôležitá.

Pevne veríme, že maratón splnil svoj cieľ už aj preto, že si knihy po podujatí deti hneď z knižnice aj požičali.

 Eva Janusová, vedúca Mestskej knižnice v Spišskej Belej

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X