Čisté hory 2019 – 41. ročník

V poslednú septembrovú sobotu – 28.9.2019 – sa uskutoční v poradí už 41. ročník podujatia Čisté hory organizovaného Štátnymi lesmi Tatranského národného parku. Ide o dobrovoľné čistenie tatranských dolín po ukončení letnej turistickej sezóny. Podľa slov koordinátora akcie, Ing. Igora Stavného, naši predkovia dúfali, že po niekoľkých rokoch budú turisti natoľko uvedomelí, že prírodu nebude potrebné upratovať. Žiaľ realita je odlišná. Zatiaľ čo v prvých rokoch vynášali dobrovoľníci z vysokohorského prostredia predovšetkým stavebný odpad, dnes sú to najmä obaly z potravín a nápojov, ale aj pneumatiky či železný šrot. V minulom roku sa akcie zúčastnilo 1657 ľudí a vyzbieralo sa spolu 1,16 ton odpadu.

V spolupráci so Správou PIENAP-u sa v ten istý deň bude čistiť aj Pieninský národný park. Tu sa v minulom roku z prírodného prostredia podarilo vyzbierať pol tony odpadu.

Zapojiť sa môžu školy, firmy, ktokoľvek. Záujemcovia si vrecia na odpad môžu vyzdvihnúť na niektorom z deviatich nástupných miest od Oravíc až po Tatranskú Javorinu. Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u budú na jednotlivých stanovištiach k dispozícii od 8.00 do 12.00 hodiny. Okrem vriec poskytnú účastníkom podujatia potrebné informácie a po predchádzajúcej dohode prípadne aj sprievod. Zber odpadu sa bude realizovať na miestnych turistických chodníkoch.

Zoznam nástupných miest a trás v blízkosti Spišskej Belej:

Ochranný obvod Smokovce – tel. 0903 987 519, nástupné miesto: Hrebienok.

Ochranný obvod Tatranské Matliare – tel. 052/446 73 29, nástupné miesto: parkovisko pri kabínkovej lanovke v Tatranskej Lomnici.

Ochranný obvod Tatranská Javorina – tel. 0903 722 547, nástupné miesta: vstup do Javorovej doliny a vstup do Bielovodskej doliny.

Nástupným miestom v Pieninách bude autokemping v Červenom Kláštore – tel. 0903 987 415.

Uvedené telefónne čísla môžete kontaktovať v termíne od pondelka do piatka v čase od 7.00 do 15.00 hod.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X