Ceny PSK sú odovzdané

Prešovský samosprávny kraj 18. decembra 2019 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove šestnásty krát ocenil významné osobnosti a kolektívy regiónu. Ceny PSK sú najvyšším krajským ocenením. Návrhy na ocenenia predkladala verejnosť a o laureátoch rozhodla Komisia pre udeľovanie verejných ocenení PSK.

V roku 2019 Cenu PSK získali:

  • Marika Gombitová za výnimočný prínos pre rozvoj hudobnej kultúry na Slovensku a mimoriadne úspechy v oblasti populárnej hudby. Speváčku na ocenenie navrhla obec Turany nad Ondavou pri Stropkove, ktorá je jej rodiskom. Dodnes sa jej hudobných nosičov predalo viac než milión. Naspievala celkovo 234 piesní a je príkladom toho, že pieseň sa dá aj prežiť.
  • Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi za dlhoročné poskytovanie paliatívnej starostlivosti, sociálnej pomoci a milosrdenstva. Ide o historicky prvý hospic na Slovensku, ktorý, okrem toho, že klientom poskytuje vysoko odbornú pomoc, podieľa sa na výuke adeptov pripravujúcich sa na poskytovanie opatrovateľských služieb formou stáží a vykonávania praxe, ale organizuje aj odborné semináre, či zapožičiava zdravotné pomôcky a prístroje.
  • Natália Šubrtová a Henrieta Farkašová za výnimočnú reprezentáciu na zimných paralympijských hrách a dosahovanie vynikajúcich športových výsledkov v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených. Henrieta je zrakovo postihnutá zjazdárka a Natália je jej navádzačka. Pretekajú spolu od roku 2008 a športové výsledky ich radia k absolútnej svetovej špičke. Okrem 11 medailí z paralympiád sú tiež držiteľkami najprestížnejšieho ocenenia vo svete športu, Laureus – športové osobnosti roka so zdravotným znevýhodnením.

Medzi neocenenými nominovanými sa ocitli: žurnalista Jozef Hrubovčák, folklorista Štefan Kocák, dobrovoľný darca krvi Jozef Buranovský, lekár Radoslav Čuha, Folklórny súbor Magura, sochár Štefan Kovaľ, športoví funkcionári Peter Chudý a Ladislav Harvan, nenápadný hrdina Eduard Kravčík, profesionálny fotograf Ján Štovka, členka Predsedníctva Ústredia Jednoty dôchodcov Slovenska Anna Petričová, sociálne pracovníčky Marta a Helena Pichová a hudobný skladateľ Bernard Herstek.

Predseda PSK Milan Majerský zároveň včera udelil Cenu predsedu PSK akademickému maliarovi Slavomírovi Brezinovi, kňazovi Vasilovi Kormaníkovi a rezbárovi Milanovi Krajňákovi.

Mimoriadne ocenenie – Medailu predsedu PSK získalo aj Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Prešove za profesionálnu prácu, nasadenie a odvahu pri záchrane obyvateľov obytného domu na Mukačevskej ulici počas krízovej situácie 6. decembra 2019.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X