hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 364

Blíži sa Deň a noc múzeí a galérií

Cieľom celoeurópskeho podujatia Noci múzeí a galérií je netradičnou formou priblížiť činnosť kultúrnych inštitúcií širokej verejnosti a prispieť k pochopeniu významu múzeí a galérií pri ochrane a sprístupňovaní nášho kultúrneho dedičstva. Okrem prehliadok svojich stálych expozícií a výstav, inštitúcie pre návštevníkov pripravujú sprievodné programy, ktorým predchádzajú desiatky hodín strávených ich prípravou. Aký program majú v Kaštieli Strážky tento rok pripravený?

Deň a noc múzeí a galérií tento rok pripadá na sobotu 21. mája 2016, pre mnohých návštevníkov a turistov je to očakávaný deň. Múzeá a galérie sa stávajú miestom mimoriadnych stretnutí a nečakaných zážitkov. Počas celého dňa ponúka Kaštieľ Strážky lektorované prehliadky, vstup do galérie je pre každého návštevníka voľný. Aj tento rok budú dvere renesančného kaštieľa otvorené od 10.00 hod. až do polnoci, pripravený je bohatý program pre rôzne vekové skupiny. „Pre malých aj veľkých bude workshop na nádvorí, účastníci sa stanú umelcami a vytvoria si originálne dielo. V parku za kaštieľom je umiestnená veľkorozmerná šachovnica, návštevníci sa môžu v prostredí stáročných stromov ponoriť do ničím nerušenej kráľovskej hry.“ prezradila Daniela Kostková, galerijná pedagogička kaštieľa. O príťažlivosti tohto podujatia svedčí aj minuloročná vysoká návštevnosť. Tú vlani zaznamenali aj na detskej prehliadke a preto sa ju rozhodli do programu zaradiť aj tento rok. Detskí návštevníci sa o 15.00 hod. ponoria do príbehu o tajomnom strážcovi, netradičnou formou spoznajú expozíciu galérie a prebádajú tajomné zákutia kaštieľa. Podarí sa im nájsť stratený poklad?

Netradičné prehliadky aj tento rok

Netradične v tento deň bude galéria otvorená až do polnoci. Stála expozícia v kaštieli je venovaná predovšetkým maliarovi Ladislavovi Mednyánszkému. Program počas Noci múzeí a galérií má ambíciu byť iný, netradičný a preto sa návštevníkom pokúsia priblížiť jeho osobnosť nielen v rámci prehliadok. „Počas dňa budeme premietať film Ladislav Mednyánszky a Strážky, divákom bude priblížený život tohto významného umelca, na ktorého nadviažeme aj počas večerných netradičných prehliadok.“ povedala lektorka Katka Hriňáková. Prehliadky, určené predovšetkým pre dospelého diváka, budú rovnako ako minulý rok, o 18.00, 19.30, 21.00 a o 22.30 hod. Zvláštny život Ladislava Mednyánszkého, príbehy z jeho blízkeho okolia stvárnia ochotnícki herci z Malého Slavkova. „Život baróna Mednyánzkého musel byť za jeho čias výnimočný a zaujímavý. Mal melancholickú povahu, bol mimoriadne zdržanlivým a uzavretým človekom, v ktorom sa odohrávali obrovské vášne. Netradičné prehliadky vnímame ako vhodný spôsob priblíženia jeho života, objasnenia niektorých životných etáp.“ dodala Daniela Kostková. Prehliadky odohrané hercami, diváci uvidia celkovo 4-krát, spracovaním nie sú vhodné pre maloletého diváka.

V rámci medzinárodného podujatia sa kultúrne inštitúcie snažia nájsť kreatívne a poučné formy sprostredkovania umenia a histórie. Návštevníci majú práve v tento deň možnosť vidieť zákulisie inštitúcie, prácu zamestnancov a zažiť to, čo počas roka nie je možné. V každom prípade ide o zaujímavé podujatie, ktoré si žiaden zvedavý návštevník nemôže nechať ujsť. Príďte  aj vy do Kaštieľa v Strážkach a zažite jeho atmosféru.

Autor: Denisa Jurišicová

 

Najnovšie články