Aktuality
Počet zobrazení 985

Beliansky turistický pochod 2023

Pre nadšencov našich hôr a turistiky začal sobotný deň veľmi obľúbeným jesenným podujatím mesta Spišská Belá – Belianskym turistickým pochodom. Pre záujemcov bola 7.10.2023 o 7.30 hod. zabezpečená bezplatná autobusová doprava do Sanatória v Tatranskej Kotline. V parku, pri  pamätných tabuliach Augustína Kalsteina  a Adolfa Gabriela, si účastníci pochodu pripomenuli spolu s primátorom Spišskej Belej Ing. Mgr. Petrom Ziburom velikánov Belianskych Tatier. Po registrácií sa dobre naladený sprievod vybral na jedinú prevádzkovanú horskú chatu v Belianskych Tatrách- chatu Plesnivec. Cestou zazneli informácie o geologickom zložení Belianskych Tatier, ich zvláštností a krás. O odborný a zároveň vtipný výklad  sa postaral sprievodca pochodu a člen Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá RNDr. Stanislav Pavlarčík.

Na chate, vo výške 1290 m.n.m., čakalo zaslúžené občerstvenie v podobe chutnej teplej polievky a nápoja. Cestu nahor zvládla aj najmladšia, 4-ročná, členka pochodu. Najstaršia účastníčka pochodu mala 83 rokov.

Po krátkom oddychu pod vrcholmi Belianskych Tatier sa konala aj krátka spomienka na obete Belianskych  Tatier na symbolickom cintoríne zriadenom za chatou Plesnivec. Vedúca mestskej knižnice Eva Janusová spomenula aj lekára, prírodovedca , botanika, zoológa, archeológa a paleontológa pôsobiaceho  v minulosti v  našom meste  Michala Greisigera, ktorý je tiež úzko spätý s históriou a regiónom Belianskych Tatier. Týmto vyzvala  a pozvala všetkých beľanov i nebeľanov  na návštevu jeho múzea v budove knižnice Spišskej Belej. Na tomto mieste zároveň pán primátor vyjadril vďaku Jánovi Matavovi a jeho rodine za dlhoročnú starostlivosť o chatu Plesnivec. Vyzdvihol Belianske Tatry ako významnú súčasť mesta Spišská Belá , ktorú by sme si mali strážiť a ochraňovať. Je našou výsadou, že územie Belianskych Tatier je vo vlastníctve mesta Spišská Belá.

Cestu späť dolinou Siedmych prameňov si vybrala väčšina zúčastnených. V parku sanatória bola prichystaná ľudová hudba a čerstvý guláš, ktorý po nenáročnej túre dobre padol na úžitok  každému. Počasie nám vydržalo až do posledných okamihov, kedy sa príjemne unavené zoskupenie pochodu pobralo domov.

Ak ste tento rok váhali zúčastniť sa tejto skvelej akcie, budúci rok neotáľajte a vychutnajte si prírodné dedičstvo našich hôr.

Najnovšie články