AktualitySpišský zemiakarský jarmok
Počet zobrazení 1K

Spišský zemiakarský jarmok 2015

V sobotu 19. septembra 2015 sa v Spišskej Belej konal už 13. ročník známeho podujatia Spišský zemiakarský jarmok. Organizátori tohto jarmoku boli už tradične Mesto Spišská Belá, Zemiakarský zväz SR (zastupoval Ján Heldák), Regionálna poľnohospodárska a potravinová komora Poprad (zastupoval Ľudovít Dorko) , Hlavná odrodová skúšobňa ÚKSÚP Spišská Belá (Marián Tokár), AT TATRY, spol. s r. o. Spišská Belá (Milan Krajanec ml.), Slovsolanum družstvo Spišská Belá (Jaroslav Mačák), Poľnohospodárske družstvo Tatry Spišská Belá (Martin Šoltýs), VŠÚZ a. s. Veľká Lomnica (František Lizák). Pri otvorení jarmoku boli osobitne privítaní: Peter Kolenič, riaditeľ regionálnej pobočky UKSUP-u v Košiciach, zástupca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a ďalší hostia. Jarmok bol slávnostne otvorený symbolickým pozbieraním úrody zemiakov, ktoré zostali na tribúne a odovzdaním dožinkového venca primátorovi mesta. Úrodu požehnala evanjelická farárka zo Spišskej Belej Eva Germanová.

     Na tomto jarmoku sa predstavili títo vystavovatelia zemiakov: VŠÚZ a. s. Veľká Lomnica, HOS ÚKSÚP Spišská Belá, Slovsolanum družstvo Spišská Belá, AT TATRY s r. o. Spišská Belá, HZPC a APH Slovensko s r. o. Poprad, Norika Slovensko s r. o. Košice, Europlant s r. o. Poprad, Syngenta s r. o. Slovakia, Slovchips Smižany, Slovenský včelársky spolok, Podtatranský vinársky spolok Veľká Lomnica, Agrotrade Group s. r. o. Rožňava.

     Ako uviedol vo svojom príhovore primátor mesta, tento jarmok plní funkciu odbornú i spoločensko-kultúrnu. Aj takouto formou poukazuje na prácu poľnohospodárov v našom regióne, na problémy, s ktorými zápasia v nerovnakých podmienkach s ostatnými štátmi EÚ ako aj na problémy, ktoré súvisia s pestovaním zemiakov v našej oblasti. Tento jarmok má poukázať na okolnosti, ktoré spôsobujú znižovanie plôch, na ktorých sa pestujú zemiaky aj na našom území a na častý dovoz nekvalitných zemiakov zo zahraničia. Cieľom tohto jarmoku je aj podpora miestnych a slovenských poľnohospodárov a spracovateľských firiem a podpora slovenských produktov – ich výroby a predaja na Slovensku. Zároveň je tento jarmok aj príležitosťou na obyčajné medziľudské stretnutia, na dobrú náladu a zábavu.

Tohto jarmoku sa zúčastnili aj delegácie z partnerských miest Spišskej Belej – z poľského mesta Szczawnica pod vedením primátora Gregora Niezgodu a z nemeckého mesta Bruck pod vedením zástupcu primátora Michaela Klenke (samozrejme aj za účasti čestného občana nášho mesta Albína Mešara).

     Na jarmoku mohli návštevníci vidieť viac ako 100 odrôd zemiakov, historickú i súčasnú poľnohospodársku techniku na pestovanie zemiakov, tradičný salaš s ovcami, ktorý na námestí vybudovala spoločnosť AT TATRY s r. o. Jarmok obohatila aj výstava zvierat Slovenského zväzu chovateľov – základnej organizácie Spišská Belá i organizácii z okolia v záhrade Mestskej knižnice. Slovsolanum družstvo Spišská Belá a spoločnosť AT TATRY opätovne ponúkali možnosť zakúpiť si sadivo i konzumné zemiaky. Zemiakové špeciality rozvoniavali po celom námestí. Zemiakové špirály, pirohy, placky, halušky, zemiaky plnené, opekané. Tradičnými zemiakmi pečenými v šupke a zemiakovým koláčom sa prezentovali členovia Klubu seniorov zo Spišskej Belej. Mesto Spišská Belá návštevníkom jarmoku zdarma ponúkalo uvarené zemiaky s cibuľou a slaninou (navarilo a takto sa rozdalo 100 kg zemiakov). Maskot Gruľko i tento rok počas celého dňa zabával návštevníkov jarmoku.

     Ako zemiaky jesť, to vie každý, ale ako ich správne pestovať, iba tí kompetentní. So svojimi vedomosťami a skúsenosťami sa preto podelili v rámci seminára určeného širokej verejnosti, ktorý sa uskutočnil v kinosále mesta pod záštitou ÚKSÚP-u. Preberali sa tieto témy: „Aké budú zemiaky z úrody 2015 – skladovanie a použitie“; Ing. Marián Tokár, HOS ÚKSÚP Spišská Belá. „Nové choroby a škodcovia ako hrozba pre polia a záhrady“; Ing. Marcela Ondisová a Ing. Kristína Darnadyová, ÚKSÚP Košice. „Možnosti pestovania liečivých rastlín na malých plochách a v záhradkách“; Ing. Viliam Oravec, CSc., Vilora Stará Ľubovňa.

     Kultúrny program jarmoku bol popoludní venovaný folklóru. FS Ľubovňan, FS Čačina zo Spišskej Novej Vsi, FS Maguranka zo Spišskej Starej Vsi. O zábavu sa postarali aj veselí členovia skupiny Traky z Čane. Po tombole (tohto roku bolo predaných 1 071 ks tombolových lístkov) už všetci napäto očakávali príchod Petra Cmorika. Ten sa všetkým úprimne ospravedlňoval za oneskorenie. No bohužiaľ, pred Kežmarkom sa kapele pokazilo auto, ale svojim koncertom to Beľanom vynahradil. Jarmok sa chýlil ku koncu za zvukov kvalitnej produkcie DJ Maroša. Tohto ročný jarmok bol plný zemiakov, zemiakových špecialít, dobrého pitia a mnohých návštevníkov zo širokého okolia. Nabudúce príďte zas a ak ste u nás ešte neboli, na budúci rok si toto krásne podujatie určite nenechajte ujsť!

Súťaž v škrabaní (šúpaní) zemiakov:

1. Gregorz Niezgoda, primátor (burmistrz) mesta Szczawnica, Poľsko

2. Miloslav Chlán, predseda, Český bramborářsky sväz, ČR

3. Marián Tokár, vedúci HOS ÚKSÚP  Spišská Belá

Súťaž v jedení zemiakov (na rýchlosť):

1. František Roman

2. Jozef Koreň

3. Miloš Čarnogurský

Súťaž o najväčší zemiak:

1. Ivan Petruš (Spišská Belá) – 1260 g

2. Ing. J. Bonková – 1019 g

3. Božena Konfalová – 992 g

MISS odroda:

1.miesto:  odroda   Mozart – zástupca odrody v SR:  HZPC Slovensko Poprad

2.miesto:  odroda  Marabel – zástupca odrody v SR:  Europlant Poprad

3.miesto:  odroda   Musica – zástupca odrody v SR:  JMC seed Nové Zámky

Súťaž o najchutnejší zemiak:

1.miesto:  odroda Marabel (zástupca v SR: Europlant Poprad,  odrodu vypestoval: PD Zemedar Poprad Stráže)

2.  miesto:  odroda Anuschka (zástupca v SR: Europlant Poprad, odrodu vypestoval: PD Zemedar Poprad Stráže)

3.   miesto:  odroda Agila (zástupca v SR: Norika Slovensko, Košice, odrodu vypestoval: Ján Komár, Prešov)

Najnovšie články