7. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave 8. – 9. júla 2016

Dvojdňový Európsky summit regiónov a miest, ktorý patrí medzi hlavné podujatia počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, sa uskutočnil v piatok 8. júla a v sobotu 9. júla 2016. Do hlavného mesta zavítali starostovia, primátori i ďalší zástupcovia miest a regiónov z celej Európy. Tohto summitu sa zúčastnil aj primátor nášho mesta Štefan Bieľak (aj ako podpredseda ZMOS-u).

Hlavným dejiskom podujatia bola nová budova Slovenského národného divadla (SND), v ktorej sa konalo približne desať diskusií. Na siedmom Európskom summite regiónov a miest vystúpil podpredseda vlády SR Peter Pellegrini, štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok, podpredsedovia Európskej komisie Jyrki Katainen a Maroš Šefčovič, komisárka EÚ zodpovedná za dopravu a mobilitu Violeta Bulc, ale aj predseda Nadácie pre ekonomické trendy Jeremy Rifkin. Témami summitu s približne 1000 účastníkmi bolo vytvorenie digitálneho hospodárstva, energetickej infraštruktúry či regionálne a cezhraničné rozvojové stratégie.

Výsledkom summitu je Bratislavská deklarácia, ktorá môže byť impulzom pre vytváranie inteligentných miest. “Treba povedať, že téma miest a urbánneho rozvoja je čoraz viac súčasťou európskej politiky. Nie je to presadzované zhora, z Bruselu, ale od primátorov, ktorí sami vidia problémy spojené s klimatickými zmenami a chcú viac medzi sebou kooperovať v Európe aj na iných kontinentoch,” opísal situáciu podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Výbor regiónov pri Európskej komisii organizuje každé tri roky Európsky summit regiónov a miest. Na tomto summite sa stretávajú volení zástupcovia regionálnych a miestnych samospráv, aby diskutovali o hlavných výzvach, ktorým čelí Európska únia. Pod názvom „Investovať a spájať“ vrcholní európski predstavitelia, ako aj zástupcovia súkromného a verejného sektora diskutovali o tom, ako prostredníctvom investícií posilniť prepojenia medzi Európanmi, miestami, nápadmi a zdrojmi. Podporovať výskum, inovácie a osobitne podniky, ktoré zakladajú mladí ľudia, je jeden zo spôsobov, akým by mohla Európa udržateľne rásť. Na tlačovej konferencii počas 7. Európskeho summitu regiónov a miest to povedal predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula.

„Je to investícia nového typu, kde neinvestujeme len do infraštruktúry, ale chceme vyvíjať aktivity, ktoré pomôžu ľuďom,“ doplnil. Ako ďalej Markkula pripomenul, hlavnými témami tohto summitu boli prepájanie a investovanie. „Ide nám o to, aby sme investovali na dvoch úrovniach. Čokoľvek, do čoho investujeme, sa stáva súkromným aj verejným majetkom a mali by do toho plynúť verejné financie aj súkromné investície. Chceme na maximum využiť strategický investičný balík Európskej únie a chceme ho investovať tam, kde sú tie projekty najbližšie k občanom, teda v mestách a regiónoch,“ uzavrel.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X