hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 239

43. ročník akcie Čisté hory

V sobotu 25. septembra 2021 organizovali Štátne lesy Tatranského národného parku spoločne so Správou Tatranského národného parku a Správou Pieninského národného parku tradičné podujatie Čisté hory. Dobrovoľníkom sa spolu podarilo vyzbierať vyše 850 kilogramov odpadu. Vo vreciach už tradične končili najmä obaly od potravín, plechovky, papierové obrúsky, cigaretové ohorky, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj rôzne kusy oblečenia, dámska topánka, nákupný košík, pneumatiky, metly, železný šrot, plechy či stavebný odpad. A nechýbali ani rúška a respirátory.

Hoci sa podujatie koná vždy v poslednú septembrovú sobotu, už v predstihu sa do upratovania zapojila sedemčlenná skupina horolezcov z Nitry, ktorá spod Cmitera nad Skalnatým plesom zniesla 180 kilogramov neporiadku. Okrem káblov, asfaltových lepeniek, kovových striešok, fliaš a konzerv, naďabili aj na lopatu či lyžu. Ďalších tridsať kilogramov pridalo uplynulý piatok 24 školákov zo Ždiaru, ktorí po turistoch poupratovali trasu Monkova dolina – Strednica. Hlavný deň Čistých hôr prilákal celkovo 785 účastníkov, ktorí vyzbierali dokopy 648 kilogramov odpadu. Okrem jednotlivcov sa do akcie zapojili aj školy a občianske združenia. Najviac, až dvesto kilogramov odpadu sa dobrovoľníkom podarilo vyzbierať v Tatranskej Lomnici a jej okolí. Najmenej smetí, len štyri kilogramy, vyzbierala polstovka dobrovoľníkov v ochrannom obvode Habovka.

Za viac ako štyri desaťročia sa prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku podarilo odbremeniť od približne 65 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov neporiadku, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nenechalo ujsť približne 47-tisíc dobrovoľníkov.

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu
Oznámenia
X