Aktuality
Počet zobrazení 583

30. snem ZMOS-u priniesol zmenu v jeho vedení

V Bratislave sa v dňoch 22. mája až  23 . mája 2019 konal za účasti takmer 1 300 starostov a primátorov 30. snem Združenia miest a obcí Slovenska. Doterajší predseda ZMOS-u Michal Sýkora svoje rozhodnutie opätovne nekandidovať na tento post oznámil na záver prejavu v úvode 30. snemu ZMOS-u. Sýkora priznal, že impulzom na rozmýšľanie o rezignácii boli výhrady primátorov niektorých členských miest. Tí kritizovali pasivitu a ústupnosť združenia pri rokovaniach o zákonoch zvyšujúcich finančnú záťaž pre rozpočty samospráv. Rozhodnutie odôvodnil M. Sýkora, spoluzakladateľ ZMOS-u a jeho predseda od roku 1993, záujmom o upokojenie atmosféry i príspevkom k zachovaniu silného a jednotného združenia. M. Sýkora v úvodnom príhovore upozornil, že fungovanie a činnosť ZMOS-u závisí od aktivity všetkých jeho členov, pričom poukázal na fakt, že napríklad v kritizovanej Komore miest často dochádza k tomu, že neprítomnosťou primátorov nie je orgán uznášaniaschopný. Je zároveň presvedčený, že výhrady, ktoré na tohtoročných zasadnutiach Rady ZMOS formulovala časť primátorov, nie sú opodstatnenými dôvodmi na vnútorné štiepenie združenia. Verí, že zlepšenie prinesie rozšírené zasadnutie Komory miest za účasti všetkých primátorov členských miest, čiže vytvorenie akejsi platformy primátorov, taktiež povinné paritné zastúpenia primátorov a starostov z jednotlivých regionálnych združení v orgánoch ZMOS-u a opätovné zavedenie tzv. tajomníka komory, zodpovednej osoby z Kancelárie ZMOS, ktorý by sa venoval agende danej komory.

Tohtoročný 30. snem bol zároveň i volebným snemom, na ktorom sa volil nový predseda združenia. Kandidovali: starostka obce Spišské Tomášovce Zuzana Nebusová, starosta obce Píla Radovan Mičunek, primátor mesta Nováky Dušan Šimka a primátor mesta Liptovsky Hrádok Branislav Tréger.

Na rokovaní snemu prostredníctvom videopozdravu vystúpil aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. Uviedol, že štát by mal v najbližšom období prispieť k zvýšenému výkonu samospráv viacerými opatreniami. P. Pelegrini pripomenul avizovaný vznik Národného programu dobudovania vodovodov a kanalizácií, reagujúci na to, že doterajší spôsob vyčleňovania menších súm z enviromentálneho fondu neumožňuje niektorým obciam mať ani po 15 rokoch vybudovanú kanalizáciu a vodovod. ,,V krátkom čase preto predložíme na rokovanie vlády tento strategický plán, aby sa aj ľudia z takto postihnutých obcí konečne dostali k tomu, čo sa inde považuje za samozrejmosť,“ potvrdil premiér.

Zmien v prospech samospráv by malo byť podľa šéfa vládneho kabinetu viacero. Jednou z nich má byť aj metodické usmernenie ministerstva financií, aby obec pri napĺňaní verejnoprávneho účelu mohla investovať do cudzieho majetku vo vlastníctve štátu. Premiér sa dotkol aj problematiky financovania samospráv. Za dôležité považuje predchádzajúce zvýšenie podielu samosprávy na výnose dane z príjmov fyzických osôb pre mestá a obce na úroveň 70 percent.    Ocenil prácu prítomných starostov a primátorov, rovnako vyzdvihol aj činnosť strešnej organizácie, ktorú vníma ako zodpovedného a konštruktívneho partnera vlády.

            Ďalším diskutujúcim na sneme ZMOS-u bol aj prezident SR Andrej Kiska. Predstavil svoju víziu volebného systému – podľa neho by bolo ideálne, ak by sa pomerný volebný systém s jednomandátovým volebným obvodom zmenil na 79 volebných obvodov, aby mal každý okres svojho poslanca v Národnej rade SR. Ostatné mandáty poslancov parlamentu by mali byť podľa prezidenta doplnené doterajším systémom pomerného zastúpenia. Je to však podľa neho téma, ktorá si vyžaduje celonárodnú diskusiu.

Prezident ďalej poukázal na fakt, že od primátorov a starostov často počúva výhrady k neopraveným a rozbitým cestám, k nefungujúcim a chaotickým železničným spojeniam, k tomu, že takmer tretina obcí nemá kanalizáciu. Mnohí starostovia a primátori sú navyše podľa neho nahnevaní na spôsob, akým sa zaviedli bezplatné obedy na školách, povinnosť odhŕňať sneh na chodníkoch či povinná predškolská dochádzka.

Ministerka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná v stredu na sneme Združenia miest a obcí apelovala na samosprávy, aby nezabúdali na životné prostredie. ,,Rada by som ocenila, ako mnohé dediny aj mestá opekneli, rozvíjajú sa. Žiaľ, je aj množstvo regiónov, ktoré spustli, boria sa s nezamestnanosťou, nedostatkom investícií, chátrajúcou infraštruktúrou. Ako ministerku, ktorá má vo svojom rezorte poľnohospodárstvo a vidiek, ma obzvlášť mrzí, keď vidím lokality, ktoré kedysi doslova prekvitali a dnes sú spustnuté. A týka sa to nielen poľnohospodárstva, ale aj obydlí, podnikov či infraštruktúry,” uviedla vo svojom vystúpení Matečná. Podľa ministerky je spoločnou výzvou vlády aj samospráv vrátiť vidieku svoju ,,zašlú slávu”. Rozvíjať vidiek, investovať doň, starať sa o obydlia, starať sa o krajinu. Opätovne prilákať ľudí späť do svojich niekdajších domovov a nájsť im tam uplatnenie.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) bude v nasledujúcich štyroch rokoch napokon viesť primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

B. Tréger bol zvolený nadpolovičnou väčšinou už v prvom kole tajnej voľby. V krátkom príhovore po vyhlásení výsledkov nový predseda zdôraznil, že ZMOS bude pri obhajovaní záujmov miest a obcí pod jeho vedením korektným partnerom. Verí, že na úrovni ZMOS-u sa budú prijímať pragmatické riešenia v prospech regiónov a ľudí, ktorí v nich žijú. Združenie má byť podľa jeho predstáv pri obhajovaní miest a obcí konštruktívnym, no zároveň i principiálnym partnerom. Verí, že prosamosprávne myšlienky a spolupráca miest a obcí prevýšia v ZMOS-e osobné ambície.

 

Najnovšie články