17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu

V piatok 17. novembra 2017 sme aj v našom meste oslávili Deň boja za slobodu a demokraciu, 28. výročie od nežnej revolúcie 17. novembra 1989.
O 14.00 hodine sa na mestskom cintoríne pri dome smútku zišli tí, z ktorých ani po rokoch nevyprchala spomienka na časy minulé. Časy útlaku, cenzúry a neslobody… Prišli si uctiť všetkých, ktorí nevinne trpeli v komunistických žalároch, tých, ktorí za slobodu zaplatili svojim zdravím i životom. Na politických väzňov a politicky prenasledovaných, na ľudí stojacich za 17. novembrom 1989.
Pani Mária Šelepová (Konfederácia politických väzňov Slovenska) vo svojom príhovore priblížia prítomným situáciu pred Nežnou revolúciu 1989 i udalosti, ktoré k nej viedli. Hrôzy komunistického režimu neobišli ani jej rodinu. Starý otec pani Šelepovej, Jozef Čarnogurský si odsedel za mrežami 13 rokov ako politický väzeň.
Touto spomienkou prítomných sprevádzala pani Alena Konkoľová, z ktorej úst si vypočuli dojemné básne autora Pavla Brodňanského – Zamrežované peklo a Súdna správa.
Zazneli aj piesne jedného najvýznamnejších predstaviteľov českého protestsongu Karla Kryla vo vynikajúcom a dojemnom podaní Branislava Mika.
Primátor mesta Štefan Bieľak, v sprievode pani Márie Šelepovej a Alojza Lenkavského, ktorý na vlastnej koži zažil väznenie a vypočúvacie praktiky ŠtB, zapálili sviečky a položili veniec k pamätníku na obete komunizmu.
Túto pietnu spomienky zakončil pán primátor Štefan Bieľak poďakovaním všetkým prítomným, pričom vyzdvihol to najdôležitejšie: „Spomínajme, aby sme nezabudli“.
Nežná revolúcia v novembri v roku 1989 zosobňuje pád totalitného komunistického režimu. Ako svetlý príklad okolitým krajinám významným spôsobom zviditeľnila vo svete Československo ako vysoko kultivovanú spoločnosť s uvedomelými občanmi. Uskutočnil sa prevrat v demokratickú spoločnosť.
Svojou účasťou a prítomnosťou sme poukázali na krehkosť demokracie a hodnôt, na ktoré sme si už všetci (akosi automaticky) zvykli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X