23. apríla si pripomíname 165. výročie narodenia svetoznámeho maliara Ladislava Mednyánszkeho (používa sa aj slovenská verzia priezviska – Medňanský), ktorý dlhodobo pôsobil a tvoril v Kaštieli Strážky. Ladislav Jozef Baltazár Eustach Mednyánszky sa narodil 23. apríla 1852 v Beckove do šľachtickej rodiny. Kaštieľ v Strážkach bol rodiskom jeho matky (pochádzala z rodu Horváth-Stančič) a možno aj preto patril ku Mednyánszkeho najmilším miestam. Aj napriek tomu, že Mednyánszky pôsobil v metropolách ako Paríž, Mníchov, Viedeň či Budapešť, do Strážok sa vracal vždy rád, čo cítiť aj z jeho diel, na ktorých je tematika Strážok a okolia zobrazená pomerne často.
Mednyánszky bol krajinárom európskeho významu, ateliér mal na parížskom Montmartri vo Francúzsku a neskôr vo Viedni a v Budapešti. Bol demokrat, voľnomyšlienkár a humanista. Od začiatku svojej maliarskej dráhy bola pre neho leitmotívom slovenská príroda a ľud, maľoval i hmlisté, pochmúrne a súmračné krajiny. Častým jeho motívom boli aj stromy a v tomto duchu namaľoval veľký obrazový cyklus tatranských krajín. Celý život sa venoval aj figurálnemu maliarstvu a popri dedinčanoch ho inšpirovala aj mestská periféria, tuláci, trhani.
Autor najkrajšej poštovej známky na svete
Poštová známka emisie Umenie s reprodukciou olejomaľby Ladislava Mednyánszkeho „Potok za humnami, na brehu“ zo zbierok Slovenskej národnej galérie sa stala víťazkou prestížnej medzinárodnej súťaže o najkrajšiu poštovú známku sveta Grand Prix de l´Exposition WIPA 2003.
Rešpektovaný aj na vojnovom území
Po vypuknutí vojny sa v roku 1914 dobrovoľne prihlásil do armády, kde pôsobil ako frontový výtvarník. Spočiatku maľoval na ruskom, v roku 1916 na talianskom fronte. Traduje sa, že počas toho, ako zachytával na svoje plátno podobu vojny, zakričal na neho jeden z vojakov: „Majstre! Musíte odísť! Ide sa bojovať!“, Mednyánszky len odvetil: „Ešte dva ťahy štetcom a pôjdem!“…a vojaci naozaj počkali…
Veliteľ vojenského tlačového strediska Maximilian Ritter von Hoen ho navrhol na vyznamenanie dôstojníckym krížom Rádu Františka Jozefa, ktorý Mednyánszky aj 15. mája 1917 dostal za mimoriadnu pracovitosť a diela výnimočnej kvality, ktoré vznikli v prvej frontovej línii.
Najdrahší slovenský maliar
Cena veľkoplošného diela Ladislava Mednyánszkeho s názvom Večerná nálada sa v roku 2016 stanovila na neuveriteľných 600 000 eur. Drahšie sa doteraz žiadny obraz v histórii slovenských dražieb ešte nepredal. Druhé miesto rebríčka najdrahších predaných slovenských obrazov patrí taktiež Mednyánszkemu – Vnútro lesa s potokom sa vydražilo za 360 000 eur.
Nepotrpel si na signovanie svojich diel
Diela Ladislava Mednyánszkeho sú vďačným objektom aukcií, ale aj falzifikátorov. Podľa odborníkov na falzifikáty je známa pomerne veľká zbierka dobových falzifikátov, ktoré sťažujú aj v súčasnosti určenie ich presného autorstva. Často absentujúca signatúra na Mednyánszkeho dielach, je preto sťažujúcim faktorom pri určení pravosti jeho diel. Mnoho krát to boli členovia jeho rodiny alebo jeho tajomník József Pálmai, ktorí dodatočne signovali jeho diela.
Kaštieľ Strážky možno dodnes ukrýva Mednyánszkeho diela
Väčšina z tisícov jeho olejomalieb a kresieb je rozptýlená po celom svete. Časť pozostalosti, ktorá sa nachádzala v ateliéroch vo Viedni a v Budapešti, úradne zhabali a časť sa dostala do majetku vydavateľstva Singer a Wolfner. Podstatná časť dnešnej zbierky diel Mednyánszkeho sa nachádza v Maďarskej národnej galérii v Budapešti. Rozsiahlejšia zbierka je aj vo fondoch Slovenskej národnej galérie.V našom okolí sa najrozsiahlejšia zbierka Mednyánszkeho obrazov nachádza v Kaštieli Strážky (cca 130 obrazov). Časť vzácnych Mednyánszkeho obrazov vrátil naspäť „pod Tatry“ aj súkromný zberateľ a dnes ich môžete obdivovať v Hoteli Lomnica (Tatranská Lomnica). Odhaduje sa, že mnoho jeho obrazov je roztrúsených aj v našom bezprostrednom okolí a to v rukách súkromníkov. Zaujímavosťou je, že počas jednej renovácie priestorov kaštieľa, našli náhodne robotníci zamurované zrolované plátna s dielami od Mednyánszkeho v komíne. Tie tam ukryla posledná majiteľka kaštieľa barónka Margita Czóbelová, ktorej zároveň vďačíme za záchranu mnohých jeho diel.
Maliar Ladislav Mednyánszky zomrel 17. apríla 1919 vo Viedni vo veku nedožitých 67 rokov. Neskôr boli jeho pozostatky prenesené do Budapešti, kde je dnes i pochovaný.
… a takto bleskovo sa predávajú diela Ladislava Mednyánszkeho (aukcia spoločnosti SOGA v BA zo dňa 29.5.2012):
Vypočujte si aj životopisné dramatické pásmo o L. Mednyánszkom premiérovo odvysielané v r. 1997 v Slovenskom rozhlase (autor: Jozef Šajgal):
Tieto skvosty nájdete v zbierke SNG, ktorá sa nachádza v Kaštieli Strážky (fotografie je možné uverejniť len s písomným súhlasom Mesta Spišská Belá):
Zdroje:
SNG Kaštieľ Strážky
Csilla Markója: Ladislav Mednyánszky, ISBN: 8080590923
Archív RTVS
http://www.vranovske.sk/sk/clanky/2016-11-mnohi-musia-hladat-slovensko/
http://www.oslovma.hu/index.php/en/kultura/156-kultura2/755-najzahadnejia-postava-uhorskeho-maliarstva