AktualityZaujímavosti z histórie
Počet zobrazení 2K

Pred 210 rokmi sa v Spišskej Belej narodil svetoznámy vynálezca, fyzik a matematik Jozef Maximilián Petzval

Prof. Dr. Ing. Jozef Maximilián Petzval sa narodil 6. januára 1807 v Spišskej Belej Jánovi Krstiteľovi a Zuzane Petzvalovým. Absolvoval štúdiá na gymnáziu v Podolínci, Levoči, na lýceu v Košiciach a univerzite v Pešti.  Ponuka pracovnej pozície profesora vyššej matematiky ho zaviedla na Viedenskú univerzitu, kde prednášal 40 rokov matematiku. Popri matematike, akustike a iným vedám, osobitnú pozornosť venoval optike, kde sú najvýznamnejšie jeho výpočty fotografických objektívov. V roku 1840 dokončil návrhy dvoch objektívov – portrétového a krajinkárskeho (tzv. ortoskopu). V odborných i laických kruhoch prívržencov fotografie je meno Petzvala dobre známe po celom svete a slovné spojenie „Petzval lens´“ (Petzvalova šošovka) sa dodnes skloňuje s patričnou úctou. 

Petzvalov vynález objektívov má mimoriadny svetový význam. Objektív, ktorý skonštruoval vďaka presným výpočtom v roku 1840, umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla. To v praxi znamenalo, že samotná expozícia fotografickej platne trvala menej ako minútu (predtým 5 až 30 minút), preto je Petzval pokladaný za zakladateľa modernej optiky. Ďalej navrhol konštrukcie osvetľovacích a premietacích prístrojov, dvojoký ďalekohľad, zrkadlovú Petzvalovu lampu, kde je maximálne možné využitie svetelnej energie, zdokonalil mikroskop. V dnešnom článku, ktorý je venovaný výročiu jeho narodenia, sa vám pokúsime predstaviť osobnosť Petzvala trochu inak a okrem najzaujímavejších faktov z jeho života sa dozviete aj to, že Petzvalov vynález ani v súčasnosti nepatrí len do múzea, ale práve naopak, je po ňom obrovský dopyt aj dnes. Celý životopis Jozefa Maximiliána Petzvala sa vám zobrazí po kliknutí na fotografiu vpravo.

Vedeli ste že…?

  • okrem Jozefa Maximiliána sa dňa 6. januára narodili aj jeho bratia Nestor Aemilianus (1804) a Otto Baltazár (1809)? Bratov v Spišskej Belej preto nazývali aj Traja králi Petzvali.
  • Jozef Maximilián Petzval bol vyznamenaný Rádom Františka Jozefa? Boli ním odmeňovaní občania monarchie aj cudzinci za zásluhy o rozvoj priemyslu, techniky, poľnohospodárstva, vedy, kultúry a umenia, rovnako ako za zásluhy o duchovný rozvoj národov, humanitnú a charitatívnu činnosť, ako aj reprezentáciu ríše v zahraničí.
  • mu bol udelený šľachtický titul Josef Ritter von Petzval a dostal titul dvorného radcu?
  • v Maďarsku bola založená pamätná Cena Jozefa Maximiliána Petzvala – ocenenie pokrokov dosiahnutých na poli optiky, akustiky, filmovej a videotechnológie, jemnej mechaniky, fotochémie a divadelnej technológie?
  • v mnohých slovenských mestách, v Budapešti a Viedni sú ulice nesúce jeho meno?
  • na mesiaci sa nachádza kráter s priemerom 93,47 km pomenovaný po J. M. Petzvalovi, rovnako ako aj planétka objavená v roku 1980 českým astronómom Antonínom Mrkosom?
  • na jeho počesť bola vytvorená k 150. výročiu jeho narodenia Eduardom Odehnalom divadelná hra opisujúca jeho život a dielo?
  • Petzvalov portrétny objektív ostal svojou svetelnosťou neprekonaný 60 rokov?
  • prepočítal optiku mikroskopu a Galileiho ďalekohľadu, z ktorého sa neskôr odvodili vojenské a turistické ďalekohľady?
  • vypracoval princíp divadelného ďalekohľadu aj nový typ zväčšovacieho a projekčného prístroja?
  • skonštruoval prenosný reflektor na osvetľovanie predmetov až do vzdialenosti 2,65 km?
  • vynikal v riešení algebraických a diferenciálnych rovníc?
  • skonštruoval klavír, ktorého klávesnica obsahovala tri rady klávesov a harfogitaru?
  • sa zaoberal balistikou a podľa vlastných výpočtov skonštruoval nový druh pušky?
  • Petzvalove objavy prispeli k rozvoju astrofotografie a bol autorom prvých radových snímok jednotlivých fáz Mesiaca?
  • patril k zakladajúcim členom Fotografickej spoločnosti vo Viedni (Photographische Gesellschaft Wien)?
  • sa zaoberal teóriou hudby a akustiky? Zostavil kvadratickú rovnicu kmitočtu strún a vytvoril matematickú teóriu hudobných nástrojov.
  • sa prvý krát oženil vo veku 62 rokov?

Fenomén Petzval ožíva po viac ako sto rokoch

Petzvalovo sklo síce nedokáže konkurovať súčasným vynálezom z technologického hľadiska, jeho jedinečnosť však tkvie úplne inde. Aktuálny dopyt po Petzvalovom objave spočíva v módnom trende, ktorý určil reklamný a módny priemysel, doba retro dizajnu a hipsterskej subkultúry. Ošiaľ za fotografickými sklami z 19. storočia zašiel tak ďaleko, že ceny historických exponátov začali cenovo konkurovať tým súčasným. Petzvalov vynález sa vďaka startupovej kampani firmy Lomography dočkal redizajnu a začal sa opäť vyrábať. Na jeho výrobu sa vďaka tejto kampani vyzbieralo až jeden a štvrť milióna dolárov (prispelo viac ako tritisíc darcov). Redizajnovaný Petzval lens´si môžete zakúpiť online na stránke https://shop.lomography.com/en/lenses .

V Spišskej Belej je v rodnom dome J. M. Petzvala zriadená vysunutá expozícia dejín fotografickej a kinematografickej techniky Slovenského technického múzea v Košiciach. Ulica, na ktorej múzeum nachádza, nesie hrdo meno po svojom slávnom niekdajšom obyvateľovi – Petzvalova ulica. 

Pozrite si 3D prehliadku Múzea Jozefa Maximiliána Petzvala: 

3D prehliadka, autor Matúš Andráš (klikni na obrázok)


 

 

 

 

3D prehliadka, autor Norbert Vegh (klikni na obrázok)

 

 

 

 

 

 

 

V roku 2014 sa konala výstava Jozef M. Petzval – podmaniteľ svetla v rámci implementácie projektu PopVaT – „Popularizácia vedy a techniky na Slovensku. Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku“ a vydala sa aj nasledujúca zaujímavá publikácia mapujúca život a dielo J. M. Petzvala. Nájdete ju online na nasledujúcom linku http://ncpvat.cvtisr.sk/buxus/docs/dokumenty/J.M.Petzval-Podmanitel_svetla.pdf

 

Petzvalov autoportrét, v dnešnom slangu „selfie“ z roku 1856

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. M. Petzval zomrel 17. 9. 1891. Je pochovaný na Centrálnom cintoríne vo Viedni.
Najnovšie články