Vážení spoluobčania,
rád by som Vám podal informáciu o stave nášho odpadového hospodárstva a nášho Mestského podniku.
Od nového roku došlo k pozastaveniu činnosti na Riadenej skládke odpadu v Spišskej Belej pre odpad nie nebezpečný, a v našej spoločnosti Mestský podnik Spišská Belá s.r.o. bolo potrebné prijímať rozhodnutia na optimalizáciu nákladov a zároveň prepustiť 50% zamestnancov, keďže príjmy spoločnosti nepostačovali na udržanie zamestnanosti. Od 1.4.2023 som sa ako primátor bezodplatne ujal funkcie konateľa spoločnosti a v spolupráci so zamestnancami podniku robíme všetko preto, aby služby spojené so zberom odpadov boli poskytované v požadovanej kvalite a rozsahu.
Mestský podnik ku dnešnému dňu poskytuje občanom mesta už len službu týždenného zberu zmesového komunálneho odpadu (TKO) a mesačného zberu triedeného odpadu. V nadväznosti na túto službu je občanom k dispozícii stále aj zberný dvor v areáli Mestského podniku na Továrenskej ulici. Môžete tam priviesť v súlade s platným prevádzkovým poriadkom väčšie množstvo triedeného komunálneho odpadu a biologicky rozložiteľného zeleného odpadu. Iný odpad musíte odviesť na vlastné náklady na skládky odpadov v okolí. Na Skládke odpadov v Ľubici máme stále možnosť likvidácie menšieho množstva komunálneho odpadu (do 500 kg). Väčšie množstvá je potrebné odviesť na Skládku odpadov Úsvit do Žakoviec. Ak máte stavebný odpad, tak odporúčame skládku v Žakovciach, alebo recyklačné stredisko vo Veľkej Lomnici za ich cenníkové ceny. Odporúčame nemiešať drobný stavebný odpad s plastom alebo nebezpečným odpadom, aby ste si ušetrili zbytočné komplikácie pri jeho odovzdaní.
Vďaka separácii sa nám darí znižovať v meste množstvo TKO, ktoré je potrebné vyvážať na Skládku odpadov Úsvit v Žakovciach. Tu by som chcel poznamenať, že za každú tonu TKO sa platí zákonný poplatok Environmentálnemu fondu. Jeho výška je závislá od úrovne vytriedenia komunálnych odpadov v danej obci či meste. Vypočítava sa každý rok. Aktuálna výška poplatku pre Spišskú Belú a Strážky je 18 eur za tonu odpadu a môže byť ešte nižšia ak budeme výrazne efektívnejší a úspešnejší v triedení odpadu. Aby sa nám darilo dosiahnuť dôslednejšie triedenie odpadov a využiť aj vami zabezpečené nádoby na triedený zber, pripravili sme spolu s kolegami z Mestského podniku zmenu zberu triedeného odpadu, ktorá bude platiť od tohto mesiaca. Nebudeme zbierať dve komodity v jeden deň. V týždni zberu plastov a kovov, budeme v pondelok zbierať plasty a vo štvrtok kovy. V týždni zberu papiera a skla, budeme v pondelok zbierať papier a vo štvrtok sklo. Táto úprava nám umožní využiť zberové vozidlo, ktoré môže vysypať aj vami zakúpené nádoby. Nebudete musieť tak zbierať triedený odpad do vriec, ak máte farebné nádoby.
V nadväznosti na triedenie odpadov sa tiež dostávame do bodu, kedy začína byť náročné financovať týždenný zvoz TKO. Keďže je správne vysypávať len plné konvy, je už bežné, že niektoré domácnosti potrebujú vývoz TKO maximálne 2-krát do mesiaca. Zberový voz aj s posádkou tak nie je využitý dostatočne a zároveň cesta s poloprázdnym autom na vzdialenú skládku predražuje službu zberu. Zozbieraný odpad zároveň z bezpečnostných dôvodov nie je možné nechať v aute cez noc kvôli možnému samovznieteniu. Preto pripravujeme ďalšie zmeny od nového roka aj v zbere TKO.
Tlak na zodpovednejšie správanie ľudí voči životnému prostrediu sa bohužiaľ vytvára hlavne prostredníctvom financií. Zákonné úpravy nás tlačia do takých riešení, aby bolo čo najmenej odpadu uloženého na skládku. A najmä biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý spôsobuje najväčšie problémy, keďže je zdrojom metánu, ktorý je niekoľkokrát horší pre klímu ako CO2. Aj z tohto dôvodu sa zavádza legislatívna povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred skládkovaním. Nie je to nič iné ako inteligentná triediaca linka TKO, ktorého by sa už človek z hygienických dôvodov nemal fyzicky dotýkať. Teraz je náročné odhadnúť o koľko táto úprava navýši koncovú cenu jednej tony odpadu, ale zvýšením miery vytriedenia odpadu, efektívnym zvozom, uzamknutím separačných stojísk a nevytváraním čiernych skládok, budeme môcť minimalizovať dopad na výsledný poplatok pre obyvateľov nášho mesta.
Na záver chcem ale pripomenúť, že všetky tieto úpravy sa predovšetkým dejú pre naše kvalitnejšie životné prostredie, ktoré si musíme chrániť spoločne a všetci, výchovou a vzdelávaním.
autor článku: Ing. Mgr. Peter Zibura, primátor mesta