Naša história je bohatá na výnimočné osobnosti. Medzi najvýraznejšie patrí Milan Rastislav Štefánik – diplomat, politik, štátnik, vojak, vedec, astronóm a cestovateľ, jeden zo zakladateľov spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Život tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých novodobých dejín ukončila 4. mája 1919 tragická letecká nehoda pri pristávaní neďaleko Bratislavy. Na základe zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z roku 1993 je 4. máj – výročie úmrtia M. R. Štefánika – pamätným dňom Slovenskej republiky. Havária lietadla sa precízne nevyšetrila a úplne nevysvetlila. Po roku 1920 začal pribúdať počet pamätníkov M. R. Štefánika doma i vo svete. Na Slovensku ich máme približne 80 a vo svete okolo 30 sôch. Okrem pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ jeho meno nesú kultúrne stánky, školy, námestia, ulice, parky. Je priblížený v literárnych, filmových a hudobných dielach; jeho podobizeň je nielen na obrazoch, ale aj na známkach, medailách, bankovkách, odznakoch.
Mesto Spišská Belá, v zastúpení primátora Ing. Mgr. Petra Ziburu, Ing. Veroniky Kováčikovej, Mgr. Ľubomíra Germana, Ing. Jozefa Trebuňu, si spolu so Základnou školou Milana Rastislava Štefánika uctili pamiatku aktom kladenia venca k soche generála Milana Rastislava Štefánika.
Jeho život sme si priblížili v krátkom životopise a v básni od Daniela Šovca Štefánikovi v podaní žiačok Viktórii Gregorovej a Radky Šperkovej.
Štefánikovi, Daniel Šovc
Spod Bradla vzlietol hore k hviezdam,
vyletel ponad Mont Blanc, Tahiti.
Tatranský orol požičal mu krídla,
by z kríža sňať šiel národ pribitý.
Tak strašne túžil hore k hviezdam,
len za hrsť svetla od nich mať
a jednu hviezdu priniesť domov,
by v tmách si svietil otec, mať.
Prelietal sveta končinami
a meral cesty z pólu k pólu,
by lámal putá tmy a rabstva,
slobody pieseň spievali sme spolu.
Dnes z Bradla na nás pozerá
a skúma cesty našich detí,
či ctia si predkov obete,
či vedia prečo slnko svieti.