Prinášame niekoľko praktických tipov ako počas Vianoc zamedziť vzniku prebytočného odpadu:
- alternatívou k umelým vianočným stromčekom môže byť kúpa izbového ihličnanu, ktorý je celoročne krásny,
- pri zaobstarávaní darčekov myslite na to, že menej je niekedy viac,
- odpad vzniká už pri nákupoch, preto majte po ruke vlastnú opakovane použiteľnú tašku,
- pri balení darčekov sa nemusíte obmedziť len na papier, môžete skúsiť napríklad aj látku.
Ako sa zbaviť živého vianočného stromčeka po sviatkoch?
Nechajte ho voľne položený pri stojiskách odpadových nádob (vedľa kontajnera). Zberová spoločnosť sa postará o zvoz stromčekov a tieto následne neskončia na skládke odpadu. Aj použitý vianočný stromček môže mať príbeh so šťastným koncom. Nezabudnite ho zbaviť všetkých ozdôb.
Papierové obaly z darčekov, papierové krabice, letáky a pod. patria do modrého kontajnera či vreca na papier, pokiaľ nie sú znečistené, mokré a mastné. A nezabudnite odpad pred vyhodením stlačiť.
Plastové obaly z potravín, darčekov, kozmetiky, plastové fľaše a pod. patria do žltého kontajnera alebo vreca určeného na plasty. Aj tu platí, že obaly je potrebné zošliapnuť a zmenšiť ich objem. Nesmú obsahovať zvyšky tekutín, jedla či kozmetiky.
Zaváraninové poháre, sklenené črepy a fľaše patria do zeleného kontajnera, prípadne vreca. Fľaše a obaly nie je nutné umývať, stačí len dôkladne odstrániť ich obsah.
Konzervy, kovové obaly z nápojov a tetrapaky patria po zmenšení objemu do červeného kontajnera či vreca.
Zvyšky jedla ako aj šupky z ovocia či zeleniny, vrecká z čaju a podobne, patria do nádoby na zber kuchynského bioodpadu alebo sa dajú kompostovať v domácich kompostéroch.
Nepotrebné hračky darujte niekomu, komu ešte urobia radosť 🙂