Aktuality
Počet zobrazení 668

Stav regionálneho školstva analyzovalo plénum Združenia základných škôl Slovenska

Združenie Základných škôl Slovenska (ZZŠS) je už 25 rokov stavovskou organizáciou, ktorá zastupuje záujmy regionálneho školstva a komunikuje ich smerom k ostatným subjektom na Slovensku, ktoré majú dosah na vývoj v školstve a nastavenie systémových opatrení.

Celoslovenské zasadnutie ZZŠS (jesenné) sa od pondelka 11. novembra 2019 do stredy 13. novembra 2019 konalo v Hornom Smokovci. Riaditelia takmer 500 základných škôl z celého Slovenska, vrátane riaditeľov ZŠ zo Spišskej Belej, získali informácie o aktuálnych zmenách v školstve, ktoré vstupujú do platnosti a zavádzajú sa do praxe, ale aj o pripravovaných novinkách, ktoré zasiahnu slovenské školstvo i celú spoločnosť v najbližších rokoch.

V rámci diskusie vystúpili zástupcovia ZMOS-u; Metodicko-pedagogického centra, Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie,  – ako priamo riadených organizácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, generálny riaditeľ sekcie regionálneho školstva na MŠVVŠ SR Ing. Marián Galan i riaditelia jednotlivých sekcií na MŠVVŠ SR.

Z tém, ktoré v rámci jesenného celoslovenského zasadania rezonovali, boli hlavne novinky zavádzané v školách v súvislosti so zákonom o pedagogických zamestnancoch, ktorý vstúpil do platnosti 1. septembra 2019 a  týkajú sa pracovno-právnych vzťahov pedagogických zamestnancov. Ide predovšetkým o odpisy z registra trestov, ale aj o nový systém profesijného rozvoja pedagogických a odborných zamestnancov v školstve. Novela školského zákona s účinnosťou od 1. januára 2021 prinesie do praxe povinné predprimárne vzdelávanie pre 5-ročné deti na Slovensku.

Týmto opatrením sa má celospoločensky dosiahnuť predovšetkým zvýšenie školskej pripravenosti u detí z marginalizovaných rómskych komunít, a teda zvýšenie úspešnosti týchto detí na ďalších stupňoch vzdelávania.

Riaditelia základných škôl na Slovensku sa kompetentných pýtali aj na oblasť vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, na aktuálne mechanizmy využívania financií zo štrukturálnych fondov EÚ v materských či základaných školách, na stole bola aj otázka fungovania systému objednávania učebníc, ale odznela aj téma digitalizácie učebných materiálov, ktorú MŠVVŠ SR spracúva v projekte vytvárania centrálneho úložiska digitálneho edukačného obsahu  a školy doňho dostanú prístupy, aby ho učitelia mohli vo svojej práci využívať.

 

Najnovšie články