Sviatok práce a s ním spojené prvomájové sprievody je téma, ktorá dodnes delí spoločnosť na dva tábory. Kým tá prvá časť nostalgicky spomína na veľkolepé oslavy, u tej druhej časti evokujú tieto spomienky menej eufórie. V každom prípade, ak by sme to aplikovali na súčasnosť, aj vďaka Sviatku práce si víkend predĺžime o jeden deň a oddýchneme si každodenného pracovného kolobehu o kúsok dlhšie.
V našom spišskobelianskom fotodokumentačnom archíve patria práve albumy prvomájových sprievodov k tým najpočetnejším. V Spišskej Belej boli súčasťou týchto osláv aj sprievody belianskych spolkov, miestnych firiem, škôl a dokonca aj sprievod vtedajšieho partnerského mesta z Ústí nad Orlicí, či z okolitých obcí ako Lendak, Ihľany, Slovenská Ves a iných. Nech už túto niekdajšiu tradíciu vnímate z jedného, či druhého pohľadu, poďme spolu nahliadnuť do dôb nie tak dávno minulých.
Ponúkame vám pohľad na 1. máj v roku 1968, 1975, 1983, 1984, 1987 a v jednom prípade presné datovanie nepoznáme, avšak môže ísť o rozpätie rokov 1963 – 1967. V popise danej fotografie nájdete aj rok, v ktorom sa konkrétny sprievod uskutočnil. V našej zbierke sa dokonca nachádza aj oslava 1. mája v roku 1924.
…aj takáto bola prvomájová atmosféra v minulosti.
Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V roku 1886 sa všade v USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku Česko-Slovenska bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne (zdroj: wikipedia.sk).