Zanda, Valentín a ich rok v Spišskej Belej

Určite ste si všimli, že nám v priebehu októbra a novembra odišli vzácne tváre posledného roka a to Zanda a Valentín. Ako sa u nás počas tohto roka mali a ako to celé hodnotia? Prečítajte si v nasledujúcom rozhovore s nimi.

Aký bol tvoj rok na Slovenku?
Zanda: Počas roka na Slovensku sa mi zmenil život.
Valentín: Môj rok na Slovensku bol dobrý. Spoznal som nových priateľov a získal som nové skúsenosti.

Čo si u nás v Spišskej Belej robil/a?
Zanda: Bola som dobrovoľníčkou vo Face Clube, ale to nebolo všetko, čo som robila. Podieľala som sa a pomáhala som pri väčších akciách – oslavy, športové aktivity (Rodinné nedele). Alebo som chodila do prírody a obdivovala som krásu Spišskej Belej.
Valentín: Pomáhal som Face Clubu so všetkými vecami. Napríklad som pomáhal s denným programom, rôznymi udalosťami, projektmi. Tiež som pomáhal s rekonštrukciou podkrovia.

Čo bolo pre teba najväčším prínosom? Najdôležitejšia skúsenosť?
Zanda: Myslím, že tento rok som sa neposunula profesionálne, ale rozhodne som sa posunula osobne. Vystúpila som zo svojej komfortnej zóny, keď som si povedala, že pôjdem na Slovensko. Začala som používať denne angličtinu. Už sa nebojím komunikovať s cudzincami. Keď som prišla do Spišskej Belej, stretla som ľudí, s ktorými som mala skvelý čas. Hoci som odišla, som s nimi v kontakte. Začala som cestovať po Európe. Počas cestovania som stretávala iných cestujúcich, s ktorými som mala tiež dobrý čas. Bola som inšpirovaná ľuďmi a po prvýkrát som išla stopom do Krakova. Keby som ostala v Lotyšsku, toto by som nezažila. Veľa momentov ako tento zmenilo moje zmýšľanie a pohľad na môj život.
Valentín: Pre mňa bolo prínosom byť súčasťou niektorých programov alebo projektov a vidieť, že na ne môžem mať vplyv a vedieť, že som k tomu prispel zmysluplným spôsobom.

Čo si na u nás naučil/a?
Zanda: Naučila som sa lepšie komunikovať s druhými ľuďmi, pracovať v tíme. Naučila som sa hovoriť svoj názor a myšlienky. Taktiež som sa naučila slovenský jazyk. 🙂
Valentín: Naučil som sa robiť macciato, “robiť” strop a vytvárať plagáty na akcie.

Povedz nám Tvoju najkrajšiu, najzábavnejšiu spomienku.
Zanda: Nemôžem vyzdvihnúť len jeden príbeh, je ich veľa. Určite sme sa mali veľmi dobre a veľa sme sa smiali a mali sme veľa zábavných momentov. Keď mi bolo smutno a ťažko, tak ľudia za mnou prišli a pomohli mi. Všetky spomienky pred mojím odchodom ostanú vo mne.
Valentín: Je ťažké vybrať jednu spomienku. Urobil som zoznam tých, ktoré mi utkveli v pamäti najviac:
1. Privítací „ceremoniál“
2. Nočná túra v Tatrách
3. Narodeninová oslava pre mňa
4. Opekanie špekáčok v zime

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
Zanda: Nechcem ich teraz zdieľať, pretože vie o nich veľa ľudí. (Smiech) Neprestávam s dobrodružstvami a výzvami v mojom živote.
Valentín: Plánujem ísť na vysokú školu s technickým zameraním. Medzi tým si chcem nájsť prácu a zarobiť si peniaze.

Čo by si odkázal Face clubu?
Zanda: Opäť Vám ďakujem za všetko, moja slovenská rodina, za úžasný rok môjho života. Veľa lásky a chýbate mi.
Valentín: Ďakujem všetkým za veľmi skvelé spomienky, na ktoré nezabudnem.

Barbora Vnenčáková
Expression o.z.

Môže Vás zaujímať...