Ľudové rezbárstvo – jeho krása spočíva v tom, že jeho výsledkom sú produkty, ktoré tvoria spravidla ľudia bez odborného vzdelania v tejto oblasti. Ľudový rezbár takto nie je ovplyvnený konkrétnymi štýlmi, či inými autormi a práve preto majú jeho výrobky lesk jedinečnosti a unikátnosti. Jedným z takýchto ľudových rezbárov je aj František Grich zo Spišskej Belej, vyučený kuchár, ktorý sa svojho pôvodného remesla vzdal a vymenil takto kuchársku varechu za rezbárske dláto.
„Vo Vysokých Tatrách sme mali s manželkou stánok s občerstvením. Raz okolo nás prechádzala skupinka malých detí, ktoré si pískali na drevených píšťalkách. Pozrel som sa na manželku a povedal jej, že aj ja by som takého píšťalky mohol vyrábať a potom by sme ich predávali. Manželka sa mňa neveriacky pozrela a odvetila, že neverí, že by som to dokázal. To ma samozrejme naštartovalo a rozhodol som sa jej dokázať, že takéto píšťalky urobiť viem. Urobil som jednu, druhú a už to išlo…,“ spomína si na tieto začiatky pán Grich s úsmevom. Netrvalo dlho a zo spontánnej myšlienky vytvoriť píšťalku sa stala nová etapa života rodiny Grichovej. Po spoločnej diskusii sa rozhodli, že sa začnú obaja naplno venovať ľudovému rezbárstvu a vzdali sa pôvodných povolaní. Manželia František a Marta Grichoví takto už 17 rokov bok po boku pracujú v malom rodinnom rezbárstve, ktorého výrobky poznajú v Japonsku, Anglicku, Kanade, či USA.
Fujaru od p. Gricha vlastní aj prezident Slovenskej republiky
„Boli sme na synovej stužkovej v Žiline a tam som sa stretol s profesorom Gáborom, ktorý vyrábal fujary. Slovo dalo slovo a po rozhovore s ním som sa rozhodol, že skúsim vyrobiť aj fujaru. A opäť to bolo rovnaké ako pri píšťalkách, urobil som jednu, druhú, tretiu, jednu lepšiu, druhu horšiu a začalo ma to baviť natoľko, že ich vyrábam dodnes,“ rozpráva o svojej láske k rezbárstvu p. Grich. A neostalo len pri výrobe fujár. P. Gricha uchvátil tento nástroj natoľko, že sa na ňom rozhodol naučiť hrať. Takto ho jeho kroky a húževnatosť zaviedli až do Budapešti, kde pred veľkým publikom odohral svoj fujarový koncert v Slovenskom inštitúte, začo zožal veľký aplauz. Chýr o kvalitných fujarách od p. Gricha sa rozniesol natoľko, že je dodnes po nich veľký dopyt a jeden takýto originál belianskej fujary vlastní aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
Vyrába len to, čo sa páči ľuďom
„Viete, ja nie som vyučený rezbár, ja som typický ľudový rezbár, pretože som to nikdy neštudoval. Ľudia sa ma často pýtajú „Ako sa to robí?“ a ja im len odvetím „Ja ti nepoviem ako sa to robí, ja ti poviem ako to robím ja“. Všetko som sa musel pracne naučiť sám ale moja práca má baví natoľko, že sa rezbárstvu chcem venovať aspoň do mojej stovky,“ teší sa zo svojej práce p. Grich.
Jeho výrobky majú vskutku široký záber. Vyrába všetko možné od hudobných nástrojov, cez rôzne reliéfy prírody, náboženské motívy, až po menšie dekoratívne výrobky. Jeho výrobky však majú jedno spoločné a to je fakt, že vyrába len to, čo sa páči ľudom. Vždy si vypočuje ich predstavu o konkrétnom výrobku a potom sa pustí do práce. Okrem produktu samotného, kladie p. Grich dôraz aj na kvalitu dreva, ktoré si vyberá veľmi dôkladne: „Môžu mi doniesť aj sto kusov bazy a ja si z toho nevyberiem nič.“ Aj preto si chodí vyberať drevo sám, aby si ho poriadne obzrel. Jednoducho – kvalitný materiál je základom poctivého výrobku. Svoje vlastné výrobky prezentuje na rôznych ľudových festivaloch na Slovensku, kde môžete stánok našich manželov zo Spišskej Belej nájsť, aj p. Marta Grichová. V jej ponuke sa nachádzajú obrazy, kde zo šišiek vytvára rôzne motívy. Okrem toho vypomáha svojmu manželovi aj pri sprievodných prácach ako lakovanie výrobkov a pod.
Spoločne takto uchovávajú manželia Grichoví veľký kus našej slovenskej ľudovej tradície a zároveň dôstojne reprezentujú dobré meno Spišskej Belej aj za hranicami Slovenska. Ak vás práca Františka Gricha a jeho manželky Marty zaujala, ich ponuku výrobkov nájdete na internetovej stránke www.krasanadreve.eu , kde ich môžete zároveň aj kontaktovať.