Aktuality
Počet zobrazení 1K

Prezident sprístupnil zámoček v Tatranskej Javorine verejnosti

Prezident SR Andrej Kiska sprístupnil širokej verejnosti poľovnícky zámoček Hohenlohe  v Tatranskej Javorine. Uvedené sprístupnenie urobil v pondelok 7. decembra 2015 za prítomnosti primátorov a starostov z podtatranského regiónu, teda aj za prítomnosti primátora nášho mesta Štefana Bieľaka. Prezident s nimi diskutoval o aktuálnom stave cestovného ruchu pod Tatrami a o potrebách jeho ďalšieho rozvoja. “Turistický ruch potrebuje pomôcť a je úlohou každého z nás, aby sme uvažovali o tom, ako zatraktívniť tento región i Slovensko. Verím, že aj tento krok pomôže zlepšiť turistický ruch vo Vysokých Tatrách,“ povedal prezident Andrej Kiska.

Desiatky rokov neprístupná národná kultúrna pamiatka v Tatranskej Javorine, kde sa uskutočnilo množstvo medzištátnych stretnutí na úrovni prezidentov, premiérov či ministrov, si bude môcť odteraz pozrieť aj verejnosť. Zámoček bude pre verejnosť otvorený každý štvrtok, okrem štátnych sviatkov, dní pracovného pokoja a Silvestra. Vstup do zámočku bude bezplatný, avšak len so sprievodom. V jednej skupine môže byť maximálne 20 osôb. Časy vstupov sú vo štvrtok o 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 h. Prehliadka trvá približne 15 – 25 minút. V čase prehliadok zámočku je sprístupnený aj kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine.

Poľovnícky zámoček dal v rokoch 1883 až 1885 postaviť vlastník javorinského panstva, pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen. Oblasť Tatranskej Javoriny s rozlohou vyše 10-tisíc hektárov kúpil Hohenlohe v roku 1879 za pol milióna zlatých. Stala sa sídlom správy jeho tatranských a maďarských majetkov. Pruský magnát zamestnával v Tatranskej Javorine desiatky ľudí. Hoci bol evanjelik, postavil v Tatranskej Javorine katolícky drevený kostolík v štýle ľudovej architektúry. Vybudoval tiež vodnú elektráreň, zriadil pekáreň, do jeho majetku patrili bane a ďalšie podniky.
Knieža Hohenlohe zomrel v roku 1926. Pochovaný je na javorinskom cintoríne. Po jeho smrti zdedil majetok jeho bratanec, knieža August Kraft von Hohenlohe. Ten však žil v Maďarsku a o javorinské panstvo sa nestaral. Keďže mu spôsobovalo čoraz väčšie dlhy, najmä neplatením daní, v roku 1935 ho predal spolu s lendackou časťou Československej republike za 25 miliónov korún. Vznikla tu Správa štátnych lesov Javorina a po ustanovení Tatranského národného parku prešlo niekdajšie panstvo do správy národného parku.

Rezervácia prehliadky zámočku je možná na telefónnom čísle +421905243618, e-mailom najavorina@prezident.gov.sk, alebo listom na adrese: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Hodžovo nám. 1, 810 00 Bratislava 1. Odporúča sa najneskôr 7 dní pred príchodom. Vždy aktuálne informácie ohľadom otvorenia zámočku pre verejnosť sú na stránke https://www.prezident.sk/javorina/

Najnovšie články