AktualityAktuality mladí v meste
Počet zobrazení 987

Počas leta sa mladí z mesta vybrali na mládežnícku výmenu do Lotyšska

Na prelome júla a augusta 2023 sa 17 členná skupina mladých z mesta Spišská Belá a ďalších kútov Slovenska vybrala na cestu do ďalekého Lotyšska.

Cieľom tejto cesty bola účasť na mládežníckej výmene (Re)connect, ktorú spoluorganizovalo združenie Expression o.z. ako projektový partner a ktorá bola podporená grantovým programom Erasmus+. Hlavným realizátorom tejto výmeny bola lotyšská partnerská organizácia Cēsis Novada Vecpieabalgas apvienības pārvalde.

Kde sa vzal nápad? 

Projekt mládežníckej výmeny nespočíval len v samotnom pobyte v Lotyšsku. Príprava začala už viac než  pred pol rokom, kedy našim dvom bývalým zahraničným dobrovoľníčkam Máši z Ukrajiny a Paule z Lotyšska skrsla v hlavách myšlienka zúročiť všetky doteraz nadobudnuté vedomosti a skúsenosti a napísať vlastný projekt.

Bola to skutočná výzva 

A tak po predošlej skúsenosti s projektom Online Dragons dievčatá stáli pred novou výzvou, napísať projekt mládežníckej výmeny tak, aby splniť všetky požiadavky a bol zo strany Erasmus+ podporený. Po pár mesiacoch prišlo pozitívne rozhodnutie a dievčatám tak už nič nestálo v ceste k úspešnej príprave tohto projektu.

Niekoľko mesiacov online stretnutí a spoločnej práce nakoniec prinieslo svoje ovocie.  Vznikol projekt (Re)connect tentokrát s realizáciou v ďalekom Lotyšsku.

Účastníci spoznali viac sami seba 

Cieľom tohto projektu bolo spoznať viac samého seba a prepojiť sa s prírodou cez rôzne aktivity, ako napríklad komunikácia a spolupráca s inými účastníkmi, čas osamote, pohybové aktivity (joga, športovanie, posilňovanie, kúpanie v jazere), ale aj cielené aktivity na podporu mentálneho zdravia ako napríklad art terapia či práca s hlinou.

Okúsili digitálny detox

Jednou z veľkých výziev pre všetkých zúčastnených bolo prežiť dni bez používania mobilov či iných technologických výdobytkov a aspoň na chvíľu oslobodiť svoju myseľ od množstva informácií, ktoré cez tieto technológie denne prijímame a plne sa tak sústrediť na seba či ostatných účastníkov.

Mobily mali účastníci k dispozícii len počas  večerí a výletov, kedy sa mohli spojiť s rodinou či priateľmi a zdieľať svoje zážitky.

Noví ľudia, nová krajina, nové zážitky…

V neposlednom rade bol tento pobyt hlavne o dvoch skupinách mladých ľudí, kde po takmer 10 dňoch vznikli silné priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes a ešte dlho budú.

Slovenskí účastníci spoznali kúsok novej krajiny, jej tradície, folklórne zvyky a tance či lotyšskú kuchyňu. Lotyši zase videli slovenské hory, ktoré u nich chýbajú, aj keď len cez fotky. Takisto ochutnali, čo to z našej kuchyne a spoznali folklórne tradície a oblečenie.

Súčasťou programu bol aj výlet do hlavného mesta Riga, kde Paula previedla účastníkov uličkami starého mesta a ukázala im jeho dominanty. Následne sa vybrali na pláž, kde sa okúpali v mori. Voda nebola najteplejšia a prekvapením boli tiež všade poletujúce otravné komáre.

Výlet do močiara? Prečo nie?

Lotyšsko síce nemá vysoké kopce a hory ako máme my, no na druhej strane je bohaté na množstvo rozľahlých lesov a močiarov. Do jedného močiara sa vybrala na ,,túru,, aj táto medzinárodná skupina. Pod vedením skúseného sprievodcu a s ,,originál močiarnymi snežnicami,,  si vyskúšali kráčať po pohyblivom machu, ktorý pripomínal mäkučkú perinu. Veruže to bolo dobrodružstvo, ktorému na sile pridal dážď a vietor a ešte viac ich prepojil s prírodou.

Ďakujeme za nové príležitosti!

Ďakujeme, že sme mohli byť opäť súčasťou zahraničného projektu a okúsiť tak nové skúsenosti, spoznať novú krajinu a nových ľudí.

Tešíme sa, že sa naši mladí neboja výziev a chytia sa akejkoľvek novej príležitosti.

Tento projekt bol podporený z grantového programu Erasmus+.

Tags: Erasmus+, Mládežnícka výmena
Najnovšie články