Pán Mrkvička rozprával belianskym školákom o knihách

Aj v mestskej knižnici v Spišskej Belej sme si pripomenuli “Marec-mesiac kníh” a to prostredníctvom niekoľkých akcií zameraných práve na čitateľnosť a význam kníh. Ako tieto akcie prebiehali a s akým ohlasom sa stretli, vám priblíži v nasledujúcich riadkoch vedúca mestskej knižnice v Spišskej Belej Eva Janusová.

 

Prvý marec je tu. Hurá! Okrem toho, že jar je už na obzore, sa o tomto mesiaci hovorí: Marec – mesiac knihy. Viete ale prečo?
Marec ako mesiac knihy si pripomíname už dlhé desiatky rokov. Konkrétne už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – podpora záujmu o knihy. Práve spomínaný človek je s marcom spojený i inak. V tento mesiac sa narodil i zomrel. Bol to šíriteľ slovenskej a českej knihy a napriek tomu, že bol slepý jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh. Do mesiaca knihy zapadá aj „ Týždeň slovenských knižníc.“ Vyhlásila ho Slovenská asociácia knižníc v roku 1999.
Tento výnimočný mesiac privítala naša knižnica v novom šate. Po minuloročnej rekonštrukcii priestory dýchajú novým dychom.
V priebehu mesiaca marca navštívilo knižnicu 33 tried obidvoch základných škôl. Žiakom sa zrekonštruované priestory páčili. Zaujímali sa o konkrétne služby knižnice, kládli otázky týkajúce sa nákupu knižného fondu, verejného internetu, dĺžky výpožičnej doby, vyhľadávanie v online katalógu, vstupu do svojho konta a predlžovanie vypožičaných kníh. Priestory knižnice si počas marca prezrelo asi 600 žiakov.
Už vám niekedy behal mráz po chrbte a bolo vám krásne? Presne toto sa stalo deťom 4. ročníkov ZŠ dňa 30. marca. Úsmevy na tvárach a príjemné zimomriavky im spôsobil pán Mrkvička rozprávaním o príšernom Čiernožabiakovi. Nečinné neostali ani deti, ktoré vymýšľali zaujímavú pointu a hrôzostrašné pokračovanie príbehu. Toto podujatie sa uskutočnilo v kinosále mesta na záver „Mesiaca knihy“ určené „deťom len tak pre radosť.“ Dramatizované čítanie predviedol Tibor Hujdič alias pán Mrkvička. Toto inšpirujúce podujatie podnietilo deti k zamysleniu, či je vôbec dôležité v živote čítať. Na záver pozval pán Mrkvička deti znovu do knižnice, zaželal im krásny deň a v živote samé skvelé knižky.
Knižka plná zaujímavých príbehov a rozprávaní o deduškovi Večerníčkovi, ktorého všetci poznáme z televíznej obrazovky, kde zasvecuje hviezdičky na oblohe, ale inak má plno práce počas celého roka v domčeku a v záhradke a aj so svojimi zvieratkami, o ktoré sa stará na dvore. A práve táto knižka hovorí o mnohých dobrodružstvách, ktoré si vypočuli deti MŠ v dňoch 3. a 4. apríla pri príležitosti narodenia veľkého svetového rozprávkára H. CH. Andersena. Tieto príbehy im prišli prečítať hostia- primátor mesta JUDr. Štefan Bieľak, Maroš Vaverčák- technik HaZZ Kežmarok, RNDr. Stanislav Pavlarčík – jaskyniar a geológ a Ing. Katarína Hlatká – členka Slovenskej poľovníckej komory. Hostia pri besede s deťmi použili rozprávkové rekvizity, obrázky, ktoré na záver návštevy deťom darovali.

Autor článku: Eva Janusová

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X