Kaštieľ Strážky otvoril svoje brány 26. júna 2016 všetkým, ktorí majú radi umenie vo svojich rôznych podobách a to tanečnej, výtvarnej, speváckej, či divadelnej. V jeho priestoroch sa totižto už po 18. krát konali obľúbené Kaštieľne hry, ktoré pre verejnosť organizovala Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky v spolupráci s mestom Spišská Belá. V anglickom parku, ktorý sa rozprestiera okolo Kaštieľa v Strážkach, sa počas posledného júnového víkendu na pódiách vystriedali desiatky umelcov, ktorí návštevníkom ponúkli bohatý a rôznorodý kultúrny program. Tomuto nedeľnému programu predchádzal odborný seminár s názvom „Strážky – minulosť, prítomnosť a perspektíva kultúrnej lokality“ pri príležitosti 25. výročia sprístupnenia verejnosti Kaštieľa Strážky (viac na: https://spisskabela.sk/aktuality/25-rokov-od-spristupnenia-kastiela-strazky/ )
Nedeľné popoludnie v kaštieli ponúkalo množstvo divadelných predstavení či iných programov predovšetkým pre detských návštevníkov. Popoludnie slávnostne otvoril klaun Pepele, ktorý deti zabával piesňami, hrou na gitare či podobnými kúskami, ktoré ku klaunom jednoducho patria. Nasledoval príbeh o Zabudnutom čertovi, ktorí sa zamiloval do babky bylinkárky (Divadlo na Predmestí, Spišská Nová Ves) a tiež výborné bábkové divadlo o Emulienke (Divadlo spod Spišského hradu), ktoré si diváci mohli vychutnať v prostredí ronda. Tanečné štúdio Super z Popradu pod vedením Jozefa Solusa, predviedlo ukážky viacerých tancov ako Waltz, Valčík, Slowfox či horúce latino rytmy Samba, Cha-cha, Rumba a Jive. Týmto tanečným štýlom sa mohli záujemcovia priučiť na pódiu pred kaštieľom, kde prebiehala tanečná škola. Ľudové tance predviedli deti z Lotyšského folklórneho súboru Jumitis, ktoré tancovali v ich tradičných krojoch. Prebiehala aj tanečná škola s ukážkami našich folklórnych tancov pod vedením Juraja Švedlára z folklórneho súboru Maguráčik. Vo výtvarnej dielni si deti vyskúšali nové maliarske techniky pod vedením učiteliek zo Základnej umeleckej školy v Spišskej Belej. V rámci divadelnej dielne si zvedavé a kreatívne deti vyskúšali vytvoriť bábku a zahrať si krátke divadielko podľa ich fantázie. Počas celého slnečného popoludnia mohli deti v parku stretnúť usmievavých klaunov, povoziť sa na poníkoch, skákať na trampolínach, ochutnať cukrovú vatu alebo získať farebné balóny, vytvorené podľa želania od dobrovoľníkov z Face Clubu. Rodičia sa zabávali na vystúpeniach alebo si jednoducho vychutnávali prechádzku v parku.
Samotné Kaštieľne hry sa však slávnostne otvorili už v sobotu večer a to príhovorom primátora mesta Spišská Belá Štefanom Bieľakom spolu s riaditeľkou kaštieľa Máriou Šelepovou. Už tradične bolo toto oficiálne otvorenie kaštieľnych slávností venované divadlu pre dospelých divákov. Komédia z manželského života s názvom 3×2, poukázala na to, akými fázami v spoločnom živote prechádza azda každý manželský pár. Diváci mohli vidieť skvelé herecké výkony dvoch známych hercov – Csongora Kassaia a Zuzany Martinkovej – Znášikovej, ktorí stvárnili život mladomanželov, zrelých manželov a napokon dôchodcov. Zvady o bezvýznamných malichernostiach, každodennom stereotype či úsmevné spomienky na mladosť. Počas celej divadelnej hry sa z hľadiska ozýval smiech divákov, ktorí sa bavili na humorných ukážkach vzťahových komplikácii.
Jedným z bodov víkendového programu v Kaštieli Strážky bolo aj otvorenie novej výstavy „Cestou moderny“, ktorej kurátorkou je Alexandra Homoľová. V rámci výstavy si môžete v najbližších týždňoch pozrieť diela Ľudovíta Fullu, Martina Benku, Mikuláša Galandu a iných popredných slovenských maliarov.