„Prečo by bol niekto taký krutý? Neviem odpovedať na to, prečo boli takí krutí. Viem len, že boli,“ spomína Viola Stern Fisherová v knihe Mengeleho dievča, ktorú spracovala dokumentaristka Veronika Homolová Tóthová. Na túto otázku sa odpoveď hľadá len ťažko. Ako je možné, že to neuveriteľné množstvo ľudí zomrelo iba preto, že patrilo do „nesprávnej“ kategórie? Kde našli tí, ktorí o ich osude rozhodovali, presvedčenie, že oni sú tí praví? A čo si o tom mysleli tí, ktorí ich rozkazy každý deň vykonávali? Ako sa z ľudí mohli stať iba čísla? Otázky by mohli pokračovať.
Ešte dôležitejšie ako nájdenie odpovedí na ne je ale to, aby sme sa snažili urobiť niečo preto, aby sa nič podobné už neopakovalo. Je nevyhnutné, aby sa povedomie o holokauste šírilo aj medzi žiakmi základných a študentmi stredných škôl. Vzdelávacie centrum Pôjd v Spišskej Belej preto v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi zorganizovalo cyklus prednášok, počas ktorých sa žiaci deviatych ročníkov ZŠ Petzvala a ZŠ Štefánika v Spišskej Belej a študenti SOŠ polytechnickej J.A. Baťu zo Svitu dozvedeli niečo viac o témach ako prenasledovanie Židov počas obdobia Slovenského štátu, pracovné tábory a strediská pre Židov či úteky z táborov smrti. Nevyhli sa ani informáciám o tom, čomu boli v období holokaustu vystavované deti.
Niekedy je však „vzdelávanie“ dospelých ešte dôležitejšie ako vzdelávanie detí. Aj keď sme na hodinách dejepisu dávali pozor, občas podľahneme ilúzii, že udalosti dejín sa nás vlastne netýkajú.
Divadelná adaptácia v úvode spomínanej knihy, ktorú na svetlo sveta prinieslo Divadlo RAMAGU zo Spišskej Starej Vsi, nás vracia do krutej reality. Viola Stern Fischerová prežila štyri koncentračné tábory. Namiesto toho, aby chodievala na prechádzky so svojou prvou láskou, podroboval ju Mengele svojim pokusom. Ako jedna z mála prežila. A podelila sa o svoj príbeh. To najmenej, čo môžeme urobiť my, je posúvať tento príbeh ďalej. Aby sa história neopakovala.
Monodráma Mengeleho dievča získala hlavnú cenu za najlepšiu činohru za rok 2021 na celoštátnom festivale neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Okrem toho si odniesli niekoľko ocenení z krajskej Scénickej žatvy 2021 v kategóriách najlepšia hudba, najlepšia scénografia a najlepšia inscenácia v kategórii prúdy moderného umenia. Na jubilejnom 20. predstavení v kinosále mesta Spišská Belá si ju pozrelo 115 divákov. Prajeme si, aby sa šírila aj naďalej a zvestovala svoje posolstvá čo najväčšiemu počtu ľudí.