AktualityAktuality mladí v meste
Počet zobrazení 649

Konferencia Mladí Mladým medzi nás znova priniesla dávku inšpirácie

Inšpiratívna konferencia Mladí Mladým je neoddeliteľnou súčasťou nášho mesta už viac ako 6 rokov. Myšlienka konferencie vznikla v hlave skupiny mladých ľudí v roku 2016 a jej cieľom je inšpirovať mladých príbehmi iných mladých ľudí, ktorí sa neboja vyjsť za svoju zónu komfortu a meniť svet. Každý rok sa témy konferencie obmieňali, raz to bolo víťazstvo inokedy ,,k úspechu s hodnotami.,,…

Téma tohtoročnej konferencie bola iná, taká o ktorej sa tak často a nahlas nehovorí. Hovorili sme o DUŠI.

Človek je tvor jedinečný, častokrát tajomný či svojský. Nevyzná sa vo svojich pocitoch, bojí sa o nich hovoriť, častokrát hľadá odpovede, stráca sa v myšlienkach a zostáva pritom úplne sám. Prečo je to tak? Pretože o tom, ako sa cítime sa z rôznych dôvodov nahlas nezvykne hovoriť.

No nám, mladým ľuďom, rovnakým ako si ty, to nie je ľahostajné. Chceme, aby sa o tom AKO SA MÁME hovorilo nahlas, bez hanby a strachu z výsmechu či odsúdenia.

Preto aj témou tohtoročnej konferencie #Mladí Mladým bolo duševné zdravie a pohoda. Šesť inšpiratívnych mladých ľudí sa s nami podelilo o svoj príbeh, osobnú skúsenosť, prácu či neúnavnú vôľu pomáhať a nahlas HOVORIŤ!

Čo sa skrýva za dverami? 

Aj to je jedna z otázok človeka, ktorý zvažuje návštevu psychológa. Ako to vyzerá pri prvom stretnutí so psychológom alebo psychiatrom nám rozpovedal klinický psychológ Matej Herman a jeho kolega psychiater Matúš Virčík, ktorí pôsobia v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach. Matej a Matúš nám tiež rozpovedali aké sú štatistiky v oblasti duševného zdravia na Slovensku či aké boli kedysi metódy liečby duševných porúch (napr. liatie vody na hlavu či točenie človeka v drevenej bedni okolo jeho osi), kedy lekári dúfali, že takto človeku dokážu pomôcť. Hostia nám tiež priblížili s akými obavami sa najčastejšie u pacientov stretávajú či kedy je potrebné vyhľadať odborníka. 

O záber ľahšia

Alica, mladé dievča so silným príbehom a silou draka. Ale aj autorka dvoch dychberúcich projektov založených na vlastnej životnej skúsenosti. Jedným z nich je výstava O záber ľahšia – nástroj na liečenie duše prostredníctvom fotografie. Ide o autobiografické zábery, ktoré približujú svetu život s úzkosťou. Druhým je Náplasť na dušu – vizuálna pomôcka – tetovačka v tvare náplaste s povzbudivým slovom, ktorá ľudí nabáda k starostlivosti o ich duševné zdravie. Alica je krásnym príkladom toho, že keď jej život dáva citróny, ona si z nich urobí limonádu. Našla si cestu zo svojich ťažkostí cez umenie a ako vraví, aj keď to nebolo ľahké, netreba sa vzdávať. 

Pomôcť môžeš len tomu, kto ju chce od teba prijať!

Ďalšou hosťkou bola Sabra – čerstvá absolventka strednej školy a budúca študentka vysokej, ktorej téma duševného zdravia nie je ľahostajná. Sabra spolu s kamoškou počas pandémie založila účet na Instagrame, kde mladým ľuďom poskytovala laickú pomoc v časoch, keď sa cítili zle. Poskytovala im svoj čas, vypočula ich a takto sa im snažila pomôcť vyriešiť ich ťažkosti. Počas prvých 20 minút od spustenia účtu požiadalo o pomoc prostredníctvom správy až 6 ľudí, čo svedčí o tom, že téma duševného zdravia je mimoriadne aktuálna a zaslúži si pozornosť. Pre Sabru, ale i pre nás je každý jednotlivec dôležitý a zaslúži si byť vypočutý a podporený v čase keď to najviac potrebuje. S trochou empatie si navzájom dokážeme pomôcť, no ako povedala Sabra, pomôcť vieme len tomu, kto pomôcť chce. Sabra nakoniec poslucháčov podporila v tom, aby sa nebáli hovoriť o svojich pocitoch a dbať tak o samého seba.

Duševná gramotnosť – ľahko sa to napíše, ťažko sa s ňou pracuje!

Štvrtým inšpiratívnym rečníkom v poradí bol Matej Adam – mladý 17 ročný študent na LEAF Academy v Bratislave a spoluzakladateľ projektu inako. Matej Adam ako syn terapeuta s témou duševného zdravia takpovediac vyrastal a práve preto jej zostal verný aj počas strednej školy. V rámci predmetu podnikavé líderstvo v roku 2020 spoluzaložil projekt inako, ktorý sa zaoberá prepojením duševného zdravia a mladých ľudí a hlavne prostredníctvom Instagramu sa snaží túto tému u mladých destigmatizovať. Okrem toho sa na svojej škole venuje Peer Counsellingu, čiže slúži ako emočná podpora svojim rovesníkom. Vo svojom vstupe nám okrem seba, svojich záľub či fungovania projektu predstavil aj stav duševného zdravia na Slovensku. Opísal stereotypy a stigmy, ktoré sú v nás zakorenené a problémy spojené s touto témou, ako napr. financie, zlú dostupnosť lekárskej pomoci či slabú duševnú gramotnosť, ktorá zahŕňa nielen teoretické poznatky o duševných ťažkostiach, ale hlavne schopnosť konať v zmysle podpory duševného zdravia seba aj iných. Riešenie vidí v zmene, systémovej, ale aj sociálnej. 

Dôležitejšia je cesta ako vrchol!

Soňa, mladá žena so srdcom dobrodruha. Skialpinistka, horolezkyňa a milovníčka prírody. Posledná rečníčka v poradí, ktorá nám rozpovedala príbehy z vrcholov hôr. Nielen tých tatranských, ale aj nórskych či alpských. Život v horách je úplne odlišný od toho dole. Tichý, tajomný, no zároveň skromný a obohacujúci. Problémy bežného života tam prestávajú existovať. No keď sa z neho človek vráti, bude si vážiť to, čo v živote má, aj obyčajný záchod. Každý moment, každé rozhodnutie môže ovplyvniť život človeka. Tak to bolo aj u Soni a jej priateľov počas jedného skialpového výstupu v Tatrách, kedy jedno prasknutie významne ovplyvnilo ich životy. Strhla ich lavína. Pád dlhý viac než 450 metrov našťastie všetci prežili, no nie bez zranení. Nastal dlhý proces liečenia zlomenej chrbtice, nohy odrenín a mesiace rehabilitácií. No Soňa ani jej priatelia sa nevzdali, vyliečili zranenia a vrátili sa späť do hôr, alebo skôr DOMOV ako by ona sama povedala. Na záver dodala, aby sme nezabúdali načúvať svojim pocitom, dokážu nás totiž ochrániť pred nebezpečenstvom či problémami.

Tohtoročná konferencia bola iná. Bola plná silných a inšpiratívnych osobností a skvelých príbehov. Ďakujeme našim hosťom, že prijali pozvanie, prekročili svoje bariéry a prišli sa s nami podeliť o svoje príbehy a šľachetné činy. Ďakujeme tiež všetkým dobrovoľníkom, ktorí neúnavne pracovali na tom, aby konferencia úspešne prebehla. Ďakujeme tiež sponzorom Marko Tatry za čerstvé ovocie a zeleninu a Adonaj Studio za zapožičanie techniky.

Ďakujeme tiež všetkým účastníkom a veríme, že konferencia im do života priniesla dávku novej inšpirácie a odhodlania hovoriť o duši. 

Tešíme sa na ďalší ročník! 

Toto podujatie podporila Nadácia pre deti Slovenska z Nadačného fondu Deti v bezpečí.

Tags: Duševné zdravie, Mladí Mladým
Najnovšie články