Aktuality
Počet zobrazení 788

Infocesta viedla aj cez Spišskú Belú

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Tatry-Spiš-Pieniny organizovala v dňoch 8.-10. júna 2016 infocestu – fun trip pre pracovníkov recepcií ubytovacích zariadení, zástupcov infocentier, cestovných agentúr a médií, ktoré pôsobia v regióne za účelom oboznámenia sa s novinkami na nadchádzajúcu letnú turistickú sezónu 2016.

Témou prvého dňa infocesty boli vidiek, tradície a šport. Infocesta začala v stredu 8. júna 2016 návštevou Ski & Sun Bachledova. V stredisku nás sprevádzala pracovníčka turistického informačného centra Bachledka Ski & Sun. Po vyvezení sedačkovou lanovkou sme boli oboznámení s atrakciami ponúkanými v stredisku. Návštevníci majú možnosť zahrať si discgolf, využiť bobovú dráhu, tubingovú dráhu, vystúpiť na vyhliadkovú vežu, odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Maguru i Pieniny. Prechádza tadiaľto turistických chodník, detský náučný chodník, horská cyklotrasa a je tu aj niekoľko dráh pre bikepark.

Po návšteve Bachledovej doliny sme sa presunuli minibusom do Ždiaru na návštevu múzea Ždiarsky dom. Múzeom nás sprevádzal správca múzea p. Peter Michalák. Po prehliadke nasledovala Ždiarska svadba, kedy sme mali možnosť prezliecť sa do krojov ženícha, nevesty a svedkov a zúčastniť sa zinscenovanej svadby. Mimochodom, ak by ste sa chceli dozvedieť, čo je to čupaga, múzeum Ždiarsky dom je to správne miesto. Prehliadku múzea sme ukončili obedom v reštaurácii Ždiarsky dom, kde sa o nás po starala prívetivá a ochotná obsluha.

Zo Ždiaru sme sa presunuli do prístaviska pltí Majere-Kvašné lúky v Zamagurí, ktoré boli naším východiskovým miestom na splav Dunajca na pltiach. Pltník – sprievodca p. Rudolf Velička zo Združenia pltníkov Dunajec nám počas splavovania rozprával zaujímavé príbehy a legendy, ktoré sa viažu k územiu Pieninského národného parku.

Splavovanie sme ukončili v obci Lesnica, odkiaľ sme sa presunuli do Červeného kláštora na prehliadku kúpeľov Smerdžonka. Areálom kúpeľov Smerdžonka nás sprevádzal marketingový pracovník Ing. Vladimír Šmída, ktorý nás oboznámil s históriou kúpeľov, ponúkanými ubytovacími, stravovacími i doplnkovými službami kúpeľov. Na vlastné oči, nos i ústa sme zistili, prečo sa kúpele volajú Smerdžonka. Po prehliadke pre nás pripravili vynikajúcu večeru, ktorou sme zároveň ukončili prvý deň infocesty.

Témou druhého dňa infocesty bola história a relax. Infocestu sme začali v Spišskej Belej prehliadkou múzea J. M. Petzvala. Múzeum je pobočkou Slovenského technického múzea v Košiciach. Sprievodkyňa múzea nám porozprávala veľa zaujímavých informácií o živote a osude zakladateľa modernej optiky Jozefa Maximiliána Petzvala.

Zo Spišskej Belej sme sa presunuli do časti Spišská Belá-Strážky, kde sme navštívili rovnomenný kaštieľ, ktorý je vysunutou expozíciou Slovenskej národnej galérie. Kaštieľom nás sprevádzal zároveň aj účastník infocesty, p. Dominik Čupka. Prehliadka je zameraná na históriu kaštieľa a jeho majiteľov, ako i na osobnosť významného maliara z prelomu 19. a 20. stor. Ladislava Mednyánszkého.

Po prehliadke kaštieľa Strážky sme sa presunuli do kedysi slobodného kráľovského mesta Kežmarok, kde sme začali prehliadkou evanjelického dreveného artikulárneho kostola, ktorý sa môže pýšiť titulom UNESCO. Sprievodkyňa nás oboznámila s históriou kostola aj okolnosťami jeho vzniku.

Po prehliadke kostola sme prešli len pár metrov neďaleko do nového evanjelického kostola postaveného v eklektickom štýle. Kostol určite zaujme svojím architektonickým riešením, vďaka ktorému sa stal neodmysliteľnou súčasťou panorámy Kežmarku. V kostole sa nachádza tiež hrobka vodcu protihabsburského stavovského povstania Imricha Tököliho.

Areál sme ukončili prehliadkou evanjelického lýcea, najväčšou školskou historickou knižnicou v strednej Európe. Lýceum a jeho cennosti nám ukázala dlhoročná pracovníčka, zanietená p. Katarína Slavíčková. Ak ju budete pozorne počúvať, dozviete sa, kde sa nachádza a na čo slúžil kukloch.

Obohatení o novozískané informácie z prehliadok kultúrnych inštitúcií sme sa presunuli do Hotela Club, kde nás už čakal pripravený obed.

Po obede sme navštívili Baziliku sv. Kríža, unikátny gotický chrám v Kežmarku, jeden z najväčších gotických trojloďových kostolov na Spiši.

Tému história druhého dňa infocesty sme vyčerpali prehliadkou Kežmarského hradu.
V mestskom hrade sa nachádzajú expozície histórie mesta Kežmarok, hradu a jeho majiteľov. Súčasťou prehliadky je aj výstup na jednu z obranných veží, odkiaľ máme prekrásny výhľad na mesto Kežmarok, na jeho okolie vrátane panorámy Vysokých Tatier.

Druhý deň sme nemohli zakončiť inak ako návštevou termálneho kúpaliska vo Vrbove. Geotermálna voda má blahodarné účinky na pohybové a nervové ústrojenstvo, dýchací a srdcovocievny systém.

Témou tretieho dňa infocesty bola história a turistika. Infocesta začala návštevou Resortu Levočská dolina. Resort nám predstavili jeho pracovníčky Anka Drugačová a Katka Brestovičová. Boli sme oboznámení s možnosťami lyžovania počas zimnej sezóny, videli sme tiež unikátne biokúpalisko. V areáli sú tri bazény – jeden na lov rýb, druhý na kúpanie a tretí na čistenie vody rastlinami a riasami. Na záver prehliadky nás pohostili menším coffebreakom.

Po ceste na Mariánsku horu sme sa ešte na chvíľu zastavili v Autocamp-e Levoča, kde sme sa dozvedeli viac o turistických možnostiach v Levočských vrchoch. Dynamickú prezentáciu mal aj p. Mgr. Norbert Végh, ktorý sa zaoberá 3D panorámamivirtuálnymi prehliadkami.

Najstarším a jedným z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku, Mariánskou horou, nás sprevádzala dlhoročná sprievodkyňa s nepopierateľnými poznatkami a bohatými skúsenosťami p. Astrid Kostelníková-Zwillingová. Dominantou Mariánskej hory je predovšetkým neogotický kostol Bazilika Navštívenia Panny Márie.

Pani Astrid nás neopustila ani pri pešej prehliadke ďalšieho slobodného kráľovského mesta Levoča a vynikajúcom obede v historických priestoroch hotela Stela.

S plnými bruchami po chutnom obede sme započali výstup na vežu kostola chrámu sv. Jakuba. Veža síce nie je najvyššou vežou na Spiši, napriek tomu sme neboli ukrátení o nádherný výhľad na stredoveké jadro mesta a široké okolie. Aby som nezabudol, aj  Levoča sa pýši nálepkou UNESCO.

Prehliadku Levoče sme ukončili návštevou hotela Pracháreň Levoča v historickej budove bašty z 13 stor., ktorá je súčasťou hradobného systému mestskej pamiatkovej rezervácie Levoča.

Rozlúčili sme sa s Levočou, nasadli do minibusu a odviezli sa do Spišskej Kapituly navštíviť katedrálu sv. Martina. Sprievodkyňa nám poskytla bohatý výklad o katedrále a ukázala nám aj priestory doteraz ukryté pred očami návštevníkov, chórknižnicu (na požiadanie Vás tam zoberie).

Zo Spišskej Kapituly je to len na skok do Spišského Podhradia. Tam sme navštívili významnú pamiatku – židovskú synagógu, ktorá je postavená v orientálnom maurskom štýle. Synagóga prešla rekonštrukciou a určite sa ju oplatí vidieť.

Keď vychádzate zo Spišského Podhradia smerom na Poprad, nemôžete prehliadnuť na ľavej strane cesty Spišský salaš. Tu nám ukázali areál, pohostili večerou a po večeri sme mali možnosť vyskúšať si netradičnú aktivitu – kosenie trávy na traktorovej kosačke. Návšteva salaša bola zároveň posledným zážitkom infocesty.

Aj týmto článkom sa chceme poďakovať výkonnej riaditeľke OOCR Tatry-Spiš-Pieniny p. Ing. Gabike Bodnárovej za zorganizovanie a uskutočnenie infocesty a sprostredkovanie nezabudnuteľných zážitkov.

(Ing. Adam Vanečko, pracovník Mestskej informačnej kancelárie Poprad)

Pre viac informácii a fotografií: http://www.visitpoprad.sk/2016/06/15/o-tom-ze-cupaga-nie-je-nadavka-a-na-co-sluzil-kukloch/

Najnovšie články