Aktuality
Počet zobrazení 730

Dni mesta Spišská Belá 2024

V posledný májový deň ráno sa športom zahájili Dni mesta Spišská Belá. Mestské firemné športové hry v areáli ZŠ J.M. Petzvala otvoril primátor mesta a tým odštartoval aj samotné Dni mesta. Tímy si medzi sebou zasúťažili o prvenstvá v kategóriách futbal a volejbal.

Mestských firemných športových hier sa zúčastnilo 7 firiem :

Výsledky futbal:

1.miesto Furkotka

2.miesto Polícia

3.miesto Livonec

4.miesto Javorina

Výsledky volejbal:

1.miesto Javorina

2.miesto Polícia

3.miesto Hobby Team

4.miesto MsÚ Spišská Belá

5.miesto ZŠ M. R. Štefánika

6.miesto Furkotka

7.miesto Livonec

 

Absolútnym víťazom mestských firemných športových hier po súčte všetkých získaných bodov sa stalo družstvo Obvodného oddelenia PZ SR v Spišskej Belej s dvoma druhými miestami. Poďakovanie patrí účastníkom, ale aj spoluorganizátorom ako Jozef Kuna, Mgr. Jaroslav Dobeš a Marek Siska. V neposlednom rade ďakujeme stánkarom za guláš a ostatné občerstvenie. Všetkým výhercom a zapojeným srdečne gratulujeme!

Od 16.00 hodiny námestie pred MsÚ ožilo oficiálnym kultúrnym programom zameranom skôr na detského diváka a prezentáciu talentovaných detí nášho mesta. V programe účinkovali ako prvé mažoretky z Centra voľného času, ktorým sa venuje Zuzana Pisarčíková Knapiková. Naše deti z Materskej školy sa predstavili ako detský folklórny súbor Dukátik. Tento FS Dukátik už dlhoročne trpezlivo vedie pani učiteľka Marika Čižiková. Na pódiu jej pani riaditeľka MŠ Mgr. Pavla Malinová osobne odovzdala kyticu ako obrovské poďakovanie za 34 ročnú snahu viesť najmenších k láske k ľudovým tradíciám, spevu a základom tanca. Folklórny súbor žiakov ZŠ J. M. Petzvala Belanček, pod vedením Mgr. Kataríny Kušmírekovej, taktiež predviedol svoje folklórne kreácie.

Po 17. hodine moderátorka tohtoročných Dní mesta, Ing. Marta Lacková, privítala spolu s pánom primátorom Ing. Mgr. Petrom Ziburom na pódiu vzácnu návštevu z partnerských miest mesta Spišská Belá. V tento deň to bol starosta mesta Vysoké Mýto Ing. František Jiraský, primátor poľského mesta Szczawnica Mgr. Bogdan Szewczyk a Matthias Schimanowski, primátor nemeckého partnerského mesta Brück.

Programom pokračovali obe základné školy. Najskôr sa predstavili deti zo ZŠ J. M. Petzvala s pásmom „Podmaniteľ svetla“ o živote J. M. Petzvala podľa knihy M. Valehrachovej „Kúzelník spod Kahlenbergu“ . Žiaci zo ZŠ M. R. Štefánika predviedli energické moderné tance. Speváčka „L“  ohúrila  svojim hudobným prejavom nie len tunajších, ale i návštevu z partnerských miest. Vo svojich 14 rokoch predviedla veľký kus odvahy a talentu. Svojim zábavným pesničkovým programom pre rodiny s deťmi ukončil Strýko Baltazár piatkový program Dní mesta.

Sobotné dopoludnie patrilo vášnivým kuchárom guláša. Na svoju pomyselnú štartovaciu čiaru sa o desiatej hodine nachystalo všetkých 17 tímov. Iba najšikovnejším trom z nich sa v popoludňajších hodinách podarilo získať si chuťové poháriky porotcov z radov divákov.

Ďakujeme každému tímu, ktorý aj týmto prispel k skvelej a družnej atmosfére osláv mesta. Menovite družstvám: MŠK Slavoj Spišská Belá, Poslanci MsZ, HK Spišská Belá, Face Club, Javorina, DHZ Spišská Belá, Mestský poľovnícky spolok Poľana, Slovenský rybársky zväz, Slovenská zväz zdravotne postihnutých a Klub dôchodcov, Chovatelia, Pizza Sotto Gastagno, Katolícka Jednota Slovenska, Mamari, Lev Food, Fajný kotlík, Susedský guláš, HK Krížová Ves a samozrejme Jednota dôchodcov, ktorej členovia nesúťažne navarili držkovú polievku.

Prvenstvo si uchmatla dobre naladená partia okolo Fajného kotlíka. Druhé miesto si vybojovala Katolícka Jednota Slovenska a tretie miesto zaujal Mestský poľovnícky spolok Poľana. Na putovný kotlík teda pribudne nápis „2024 Fajný kotlík“.

Program v sobotné popoludnie pokračoval piesňami charizmatického nevidiaceho umelca Maroša Banga s krásnym hlasom a veľkým srdcom, nazývaným aj slovenským Bocelli. Tanečný klub Radky Britaňákovej Tatra Dance predviedol mladé talenty v rytme štandardných a latinskoamerických tancov.

Pestrý program si prichystala aj naša ZUŠ L. Mednyánszkeho. Podľa programu pokračovala kapela Srdcovka a jej originálne spojenie ľudovej a modernej hudby, obohatené o operný spev. Kolektív mladých folkloristov „Čavargoše“ pokračoval v načatom tempe.

Plynulé striedanie interpretov prerušila už len tombola, ktorá sa predávala počas soboty na námestí a o ktorú bol enormný záujem zo strany tunajších, ale aj cezpoľných návštevníkov. Žrebovanie cien, mimoriadne lákavej tomboly, ľudia očakávali s napätím. Lákadlom boli rôznorodé ceny ako napríklad hodnotný notebook, rodinný darček na leto – paddleboard, ale aj veľmi praktické ceny, práčka Beko, darčekové koše a poukážky na pobyty a wellness. Ďakujeme všetkým sponzorom, ktorí prispeli do tomboly!

Večernú zábavu načal hip-hop v podaní interpretov Vec & Škrupo. Peter Bič Project potom prilákal väčšinu návštevníkov a svojimi známymi živelnými piesňami vtiahli do svojho melodického popu, rocku a folku všetkých ostatných okoloidúcich. Krátko po 22. hodine rozprúdil tanečné chúťky všetkých divákov pod pódiom Deejay-Jany zo Šale a nebyť zákona o nočnom kľude, ľudia by tancovali dodnes.

Nedeľa patrila tradične hasičom.  Úspešná doobedná nedeľa pre našich hasičov z DHZ Spišská Belá v Ľubici, kde naši mladí hasiči na súťaži Mladých hasičov, pri konkurencii 14 hasičských družstiev, skončili na krásnom 3.mieste. Srdečne blahoželáme a veríme, že pódiových umiestnení bude viac. V poobedňajších hodinách sa na námestí konala nová hasičská súťaž, ktorá mala za úlohu preveriť pripravenosť a zručnosť hasičských družstiev 1+3 s vozidlami Iveco Daily. Naši hasiči túto súťaž s časom 1:18 vyhrali. Všetkým členom našej DHZ patrí veľká gratulácia a aj vďaka za prípravu a organizáciu tejto súťaže. Veľká vďaka aj všetkým, ktorí sa na tento nový pretek prišli pozrieť a podporili nás.

Veríme, že ste v tento víkend neostali doma a vyšli ste do ulíc nášho mesta zabaviť sa, stretnúť svojich známych a utužiť si tak svoje vzťahy!

Foto: Matúš Andráš

Najnovšie články