Aktuality
Počet zobrazení 571

Deň víťaztva nad fašizmom

V stredu 8. mája 2024 sme si pripomenuli štátny sviatok Deň víťazstva nad fašizmom a koniec druhej svetovej vojny v Európe.

Deň víťazstva nad fašizmom je sviatok oslavovaný na pamiatku bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka, ktorá nadobudla účinnosť 8. mája 1945, čím sa skončila druhá svetová vojna v Európe.

V tomto roku si svet pripomína už 79. výročie víťazstva nad fašizmom a nacizmom. V Spišskej Belej si ho každoročne pripomína aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Slávnostného aktu kladenia vencov a uctenia si pamiatky zosnulých v tejto tragickej vojne sa pri hrobe neznámeho vojaka na mestskom cintoríne zúčastnili zastupitelia mesta, pedagógovia a žiaci základnej školy  a členovia  miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Deň víťazstva nad fašizmom si pripomínajú len v pár európskych krajinách. Najintenzívnejšie už tradične vo Francúzsku. Sviatok a teda aj deň pracovného voľna majú v stredu 8.5. okrem Slovákov len Česi a Francúzi. Tam sa ‚La fête de la victoire‘ symbolicky oslavuje pri Víťaznom oblúku. Iné krajiny oslavujú buď v iný dátum, alebo je pre nich 8. máj len pamätným dňom. Prvý akt kapitulácie za prítomnosti predstaviteľov západných Spojencov podpísal nemecký generál  A. Jodl  a americký generál W. Bedell Smith  7. 5. 1945 vo francúzskom Remeši. Podľa dohôd mali nemecké sily zložiť zbrane 8. mája  o 23:01 stredoeurópskeho času. Vzhľadom na neprítomnosť vyšších predstaviteľov Sovietskeho zväzu sa nemecká bezpodmienečná kapitulácia opakovala 8. mája v sovietmi obsadenom Berlíne. Akt bezpodmienečnej kapitulácie nemeckých ozbrojených síl ukončil 2. svetovú vojnu v Európe. Bol podpísaný 8. mája o 23:01 na predmestí Berlína. Na túto správu pred 79 rokmi čakal celý svet.

Najnovšie články