Belianski jaskyniari na dne “Pekla“

Jaskyniari z Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá, ktorí sú združení v Slovenskej speleologickej spoločnosti, zožali v rámci Výročnej schôdze v Belianskej jaskyni 7. januára tohto roku počas plánovaného prieskumného zostupu do Priepasti Peklo úspech a prenikli pre nich do nepreskúmanej chodby.

Prvýkrát preskúmali priepasť Peklo až v roku 1939 jaskyniari pod vedením Vojtecha Benického. Dovtedy od roku 1881 nebola preskúmaná ani objaviteľmi a ani sprístupňovateľmi Belianskej jaskyne. V roku 1955 ju preskúmali  aj poľskí jaskyniari. Bol tu aj neúspešný pokus o jej prieskum.

Pre belianskych jaskyniarov asi 40 m hlboká priepasť Peklo nebola neznáma. Na jej dno zostúpili už predtým, aby ju preskúmali a potom aj zamerali. Teraz do nej opäť zostúpili najmladší členovia jaskyniarskej skupiny v zložení Michal Grivalský, Richard Leščák, Ján Lizák, Igor Michlík, Martin Plučinský a hosť Matej Rehák. Jej prieskum bol korunovaný úspechom. Z jej dna po odhrabaní balvanitého nánosu prenikli do rozvetvujúcej chodby dlhej asi 100 m, kde sa na jej konci nachádza menšie nehlboké jazierko azda so sifónom brániace v ďalšom postupe. Prienik do týchto priestorov zrejme známych prvým prieskumníkom novou cestou, je tak či tak významný úspech. Zároveň je to výzva na ďalší náročný prieskum, ktorý nielen osvetlí históriu objavu týchto priestorov, ale aj odkryje ďalšie pokračovanie do útrob Kobylieho vrchu záhadnej a perspektívnej Belianskej jaskyne.

Belianska jaskyňa je jedinou pre verejnosť sprístupnenou jaskyňou na území Tatranského národného parku. Jej celková dĺžka je 3 829 m s hĺbkou 168 m. Prehliadková trasa pre verejnosť  meria 1 370  m s prevýšením 112 m.

RNDr. Stanislav Pavlarčík

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X