AktualityKaštieľne hry Strážky
Počet zobrazení 1K

Kaštieľne hry oslávili jubilejný 20. ročník

V prvé júlové dni (1. – 2. 7. 2018)  sa uskutočnili tradičné a tohto roku aj výnimočné jubilejné dvadsiate Kaštieľne hry. Podujatie pre verejnosť organizovala Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky v spolupráci s mestom Spišská Belá. V rozsiahlom areáli anglického parku sa na pódiu vystriedali rôzni umelci, ktorí návštevníkom ponúkli bohatý a rôznorodý kultúrny program v tanečnej, speváckej, no najmä divadelnej podobe.

Nedeľné popoludnie v kaštieli ponúkalo množstvo divadelných predstavení či iných programov predovšetkým pre detských návštevníkov. Popoludnie slávnostne otvoril Klaun Pepele a následne si deti vypočuli príbeh o Prešibanom kocúrovi v čižmách (Mestské divadlo Actores, Rožňava), divadelné predstavenie Ahoj pán Sova (Divadlo SpozaVoza, Trnava), Červeňkráľ a Žltovláska (Thalia Teatro, Zvolen) a Zajko Lajko (Divadlo Žihadlo, Malacky).

Už tradične sa kreatívnym a jedinečným spôsobom zapojili do tohto ďalšieho mestského podujatia aj naši šikovní dobrovoľníci z Face clubu v Cirkusovej dedinke. Celý park vďaka nim ožil divadlom a cirkusovými akrobaciami a postupne sa malým a veľkým návštevníkom predstavili povrazolezec, akrobát, silák, žonglér, kúzelník, tanečnica, krotiteľ zvierat či cirkusový klaun.

Dospelé publikum si tiež prišlo na svoje a to v podobe divadelného predstavenia Majster a Margaréta (Teatro Tatro, Nitra), v ktorom sa predstavili slovenské herecké hviezdy ako Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Marián Miezga, Milan Ondrík, Juraj Kemka, Zuzana Konečná, Agáta Spišáková a ďalší (Pozri aj: www.teatrotatro.sk).

 

 

Jubilejný 20. ročník Kaštieľnych hier 2018
Kultúrne ustanovizne svojou činnosťou ponúkajú verejnosti nielen prezentáciu svojich stálych interných expozícií, ktoré obsahujú širokú škálu dobových exponátov, ale okrem iného aj množstvo zaujímavých externých podujatí. Inak tomu nebolo ani v prvých júlových dňoch v Slovenskej národnej galérií – Kaštieľ Strážky. Aj tento rok sa jeho vonkajšie priestory – v dňoch 1. a 2. júla 2018 – rozozvučali detským smiechom, spontánnosťou, radosťou a nevšedným kultúrnym zážitkom. Čaro tohtoročných Kaštieľnych hier 2018 umocňovala skutočnosť, že išlo o jubilejný 20. ročník tohto regionálneho podujatia. Celú akciu zastrešovala Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky v spolupráci s mestom Spišská Belá.
V prvý júlový deň Kaštieľnych hier 2018 na návštevníkov čakalo množstvo zaujímavých a atraktívnych podujatí. Celé nedeľné popoludnie patrilo „naším najmenším“ návštevníkom. Ťahákom sa už tradične stali detské divadelné predstavenia. Tento rok sa v strážskom parku predstavili divadlá od východu na západ. Hneď na úvod deťom vyčaroval úsmev na perách „Prešibaný kocúr v čižmách“ (Mestské divadlo Actores, Rožňava), ktorý rozumel všetkému. Nielenže sa vyznal v ľudskej reči, ale rovnako vedel rozpoznať aj to, čo sa ukrývalo v srdci človeka. Následne deti potešilo činoherno – bábkové divadelné predstavenie „Ahoj pán Sova“ (Divadlo SpozaVoza, Trnava), ktoré svojim obsahom poskytlo deťom ukážku bláznivého dobrodružstva s množstvom pesničiek. O pozornosť sa v popoludňajších hodinách hlásil „Červeň kráľ a Žltovláska“ (Divadlo Concordia, Banská Štiavnica), ktorí originálnym a úsmevným spôsobom potešili našich najmenších. Záver patril atraktívnej divadelnej hre s názvom „Zajko Lajko“ (Divadlo Žihadlo, Malacky), v ktorej sa detský divák ponoril do lesného sveta plného zvierat.
Súčasťou podujatia boli už tradične sprievodné akcie, ktoré spoločnosti ponúklo denné centrum Face Club – Spišská Belá. „Faceclubáci“ tento krát verejnosti predstavili „Cirkusovú dedinku“, ktorá svojou atmosférou prilákala veľké množstvo detí. V jej podaní celý strážsky park ožil cirkusovými akrobaciami. Postupne sa malým a veľkým návštevníkom predstavili povrazolezec, akrobát, silák, žonglér, kúzelník, tanečnica, krotiteľ zvierat či cirkusový klaun. Záujemcovia si predstavené čísla na vlastnej koži rozhodne aj vyskúšali. Za jednotlivé cirkusové disciplíny boli odvážlivci odmenení tombolovým lístkom.
Verejnosťou očakávaný program prišiel na rad vo večerných nedeľných hodinách (od 20.00h). Hlavným pútačom jubilejného 20. ročníka Kaštieľnych hier 2018 bolo večerné divadelné predstavenie „Majster a Margaréta“, na ktoré bolo beznádejne vypredané! O jeho divadelné stvárnenie sa postarali herci z Teatro Tatro, ktorí sa po rokoch vrátili do svojho rodiska, pod Tatry! Divákom sa postupne predstavili známe herecké osobnosti, ako napríklad Zuzana Konečná, Milan Ondrík, Martin Nahálka či Lukáš Latiňák, Marián Miezga a Róbert Jakab, ktorých si diváci mohli pamätať z televíznej zábavnej šou, Partička. O scenár a réžiu divadelnej hry sa postaral renomovaný slovenský režisér Ondrej Spišák, ktorý je známy nielen pre svoje obrovské nadanie, ale aj svojim a citom pre divadelnosť a umeleckú vynaliezavosť. Jej ambíciou bol posun od „obyčajného“ rozprávania „prostého“ príbehu do hlbšieho a metaforickejšieho sveta plného mágie a snov, v ktorom sa hľadali odpovede na otázky trápiace ľudstvo. Toto jedinečné a vyhľadávané divadelné stvárnenie hry „Majster a Margaréta“, ktoré bolo koncipované podľa obsahu kultového románu Michaila Bulgakova, mala široká verejnosť možnosť znovu na vlastné oči vidieť aj v pondelok (o 19.00h).
Je nepopierateľné, že Kaštieľne hry 2018 boli tohto roku špeciálne a výnimočné z mnohých stránok. Okrem bohatého a kvalitného kultúrneho programu jubilejného 20. ročníka bolo rovnako výnimočné aj jeho časové rozpoloženie. Prvý júlový deň tradičného strážskeho podujatia vyšiel totiž na nedeľu. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky stále pokračuje v zabehnutom a osvedčenom projekte, v rámci ktorého je v prvú nedeľu v mesiaci vstup do vybraných múzeí a galérií bezplatný. Inak tomu nebolo ani 1. júla 2018 v Slovenskej národnej galérií – Kaštieľ Strážky. Návštevníci túto možnosť naplno využili. Interné priestory strážskeho kaštieľa navštívilo mnoho záujemcov, na ktorých čakala v slovenských podmienkach najväčšia stála expozícia diel výnimočného európskeho maliara 19.storočia, Ladislava Mednyánszkeho. Okrem jeho dodnes inšpirujúcich obrazov si mohli nadšenci umenia vychutnať pohľad na historický portrét (17. – 19.storočie), dobový nábytok (16. – 19.storočie) či humanistickú knižnicu, ktorej korenie siahajú do 16.storočia.

Autor článku: Lukáš Lisý

Najnovšie články