Flash News
  • 2.7.1964 sa konalo slávnostné otvorenie Múzea J. M. Petzvala v Spišskej Belej
  • Prvá známa písomná zmienka o Strážkach (Eur) v donačnej listine uhorského kráľa Belu IV. pochádza z 15.7.1251
  • 25.7.1892 sa začala prevádzka železnice Kežmarok – Spišská Belá, Horné nádražie
  • 26.7. oslavujeme sviatok sv. Anny, patrónky rímskokatolíckeho kostola v Strážkach
  • 29.7.1891 sa narodila barónka Margita Czóbelová, posledná majiteľka kaštieľa v Strážkach
X

theatrobalans_5Vznikli sme…narodili sme sa… Ešte stále nosíme plienky, aby sme sa nepos…li do gatí, ale pomaly sa staviame na nožičky a utierame si slinky.

Sme tu, a preto dámy a páni … predstavujeme vám THEATROBALANS! Hneď na začiatku uspokojíme vašu zvedavosť ohľadom nášho názvu takže: výraz theatro pochádza z gréčtiny a prekvapujúco znamená divadlo; balans – nuž, zatiaľ balansujeme na nami neznámej pôde, ale ako sa vraví: „Neistota pol života.“, ale pokiaľ sa vám daný výraz spája aj s naším rodným mestom Spišskou Belou, tiež sa nemýlite.

Tento názov nosí partia ľudí, rôzneho veku, ktorí sa stretli v apríli roku 2009 v kinosále nášho mestečka, ktorá smútila za ochotníkmi celých dlhých 20 rokov. S výberom inscenácie nebol najmenší problém. Náš režisér sa s ňou nežne maznal po nociach, keď sme ešte ani netušili, že dokážeme vyliezť na javisko a nerozplakať sa z toho. S heslom: „My sa práce nebojíme“ sme sa s vervou pustili do skúšania, škrtania, vymýšľania kostýmov a scény, do výroby kulís, nadávania a natierania. Až nastal čas … a po 3 mesiacoch pravidelného skúšania a 2 mesiacoch letného prázdninovania sme sa 25. septembra predstavili obecenstvu v Spišskej Belej. „Príjemne nás vydesilo“ vypredané hľadisko a to sme ešte netušili, že tento pocit v našom meste zažijeme pri každom opakovanom predstavení.

Ako vravíme my starí divadelní harcovníci: „Nová hra, nová radosť“ a preto dámy a páni už onedlho uvidíte naše tváre pred sebou na javisku opäť a pokiaľ nám zachováte vašu priazeň a my si zachováme náš elán, vytvoríme spolu tradíciu, ktorej nedovolíme vyblednúť.

Viac na: http://www.theatrobalans.sk/